ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე
აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტო და მწერალთა სახლი აცხადებენ ლიტერატურულ კონკურსს „ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე“.
კონკურსის მიზანია მოზარდებში ცნობიერების ამაღლება კონფლიქტის ზონებისა და საქართველოს ოკუპაციიის შესახებ, მათთვის იმის შეხსენება, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანები ჩვენი თანამოქალაქეები არიან, რომლებთანაც საერთო ისტორიული წარსული გვაკავშირებს.  სოხუმის დაცემიდან სამი ათეული წლის შემდეგაც ვერ ხერხდება  არამხოლოდ პოლიტიკური და დიპლომატიური ურთიერთობების დასტაბილურება, თითქმის გაწყვეტილია კავშირი აფხაზ და ქართველ ახალგაზრდებს შორის, წლებთან ერთად რთულდება ისტორიული ურთიერთობების შენარჩუნება და ახალი თაობისთვის აფხაზეთი ნელ-ნელა იქცევა ისტორიულ წარსულად.
ლიტერატურული კონკურსის ინსპირაცია გახდა  ირაკლი შამათავას მიერ შედგენილი და გამომცემლობა „ინტელექტის“ მიერ გამოცემული წიგნი „ვილაპარაკოთ. 33 ამბავი აფხაზეთზე“.  ამ წიგნს და კონკურსს ერთი იდეა აერთიანებთ -  ახალ თაობას ვესაუბროთ არა ომზე, არამედ ვესაუბროთ მშვიდობაზე და იმაზე რა იყო ომამდე.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ 16-დან 18 წლამდე ახალგაზრდებს, რომელთაც  რამდენიმე ეტაპის გავლა მოუწევთ.
მონაწილეობის მსურველებმა უნდა გადმოაგზავნონ საკუთარი ლიტერტურული ნამუშევარი აფხაზეთის თემაზე.
საკონკურსო ნამუშევრები უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ პირობებს:
• ნაწარმოები შესრულებული უნდა იყოს ქართულ ენაზე და შეესაბამებოდეს კონკურსის თემას;
• ნაშრომი შესრულებული უნდა იყოს MS Word პროგრამაში შრიფტი (Font) – Sylfaen ან მსგავსი, შრიფტის ზომა -12. ნაშრომიოს მაქსიალური მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 1000 სიტყვას;
• ნამუშევრებთან ერთად აპლიკანტებმა უნდა გადმოაგზავნონ შემდეგი მონაცემები: სახელი, გვარი, ასაკი, საკონტაქტო ტელეფონის ნომერი და ელექტრონული ფოსტა;
• ნამუშევრები უნდა გადმოაგზავნონ შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: Culture@csya.ge;
• ნამუშევრების მიღების ბოლო ვადა 15 სექტემბერი.
საკონკურსო განახცადებიდან კონფიდენციალური ჟიური  10 კონკურსანტს შეარჩევს, რომელთა ვინაობაც  25 სექტემბერს  გახდება ცნობილი. ლიტერატურული კონკურსის ფინალისტები  იმპროვიზაციულ ტურში გადაინაცვლებენ, სადაც თანამედროვე ქართველ მწერლებთან ერთად  ორ დღეს არაფორმალურ გარემოში გაატარებენ და ექნებათ საშუალება გაეცნონ იმ თანამედროვე ქართველ ავტორებს, რომლებიც აფხაზეთის შესახებ წერენ.
იმპროვიზაციულ ტურში ფინალისტემა  კონკურსის ჟიურისგან მიცემული დავალების მიხედვით, წინასწარ განსაზღვრულ დროში უნდა შექმნიან  ლიტერატურულ ნაწარმოებები, რომლებიც კონკურსის დასასრულს ერთ წიგნად  გამოიცემა. დაასკვნითი ეტაპზე კი გამოვლინდება სამი საუკეთესო ნაწარმოების ავტორი, რომელებსაც სპეციალური პრიზები გადაეცემათ.

The Writers’ House and Culture, Sports and Youth Affairs Agency of Abkhazia are announcing a literary contest “Let’s talk about Abkhazia”.
The aim of the project is to raise awareness among adolescents about conflict zones and occupation of Georgia, to remind them that people living in the occupied territory are our fellow citizens, with whom we share a common historic past. Even three decades after the fall of Sokhumi not only political and diplomatic relationships can’t be stabilized, there is almost no connection between Abkhaz and Georgian youth, with passing years it becomes more difficult to maintain historical relationships and for new generation Abkhazia is slowly becoming a historical past.
The inspiration of the literary contest was a book “Let’s talk. 33 stories about Abkhazia”, edited by Irakli Shamatava and published by Intelekti Publishing. This book and contest share one idea – to talk to a new generation not about war, but about peace and about what was before.
Young people aged 16-18 years are eligible to participate in the contest, they will have to go through several stages.
The participants must send their own literary works about the topic of Abkhazia.
The works for contest must meet the following terms:
- The work must be in Georgian and relevant to the topic of the contest;
- The work must be typed in MS Word, in Sylfaen or similar font, font size 12. The number of words in the text must not exceed 1000;
- Together with the works, the applicants must send the following data: name, surname, age, contact telephone and electronic mail;
- The works must be sent to the following email address: Culture@csya.ge;
- The deadline of applications is September 15.
The confidential jury will 10 contestants, who will be announced on September 25. The finalists of the literary contest will move to the improvisation round, they will spend two days together with modern Georgian writers in informal environment and will have the opportunity to meet modern Georgian writers who write about Abkhazia.
In Improvisation round, according to the assignment given by the contest jury, the contest finalists will have to create fiction works in predefined time, which will be published as one book at the end of the contest. At the conclusion stage, the authors of best works will be announced and will be awarded special prizes.