მწერალთა სახლი კულტურის და სპორტის სამინისტროსთან ერთად აცხადებს ლიტერატურულ პრემია „ლიტერას“ კონკურსს 6 ნომინაციაში:
- წლის საუკეთესო წიგნის ყდის დიზაინი
ლიტერატურული პრემიის საკონკურსოდ განიხილება 2017 წელს ქართულ ენაზე წიგნად გამოცემული ორიგინალური ლიტერატურული ნაწარმოები;
პრემიაზე წარდგენილი წიგნი უნდა იყოს წიგნის პირველი გამოცემა;
წიგნის კონკურსზე წარდგენა შესაძლებელია მხოლოდ გამომცემლის მიერ;
თითოეულ ნომინაციაში საკონკურსოდ წარმოდგენილი წიგნების რაოდენობა შეზღუდული არაა;
საკონკურსოდ წარმოდგენილ წიგნებს აფასებს მწერალთა სახლის მიერ შერჩეული კონფიდენციალური ჟიური, რომელიც 5 წევრისგან შედგება; გამარჯვებულებს ჟიური ფარული კენჭისყრით გამოავლენს. ჟიური იტოვებს უფლებას, გამონაკლისის სახით ერთჯერადად დაუშვას პრემიის გაყოფა ერთ ან ორ ნომინაციაში. ამ შემთხვევაში საპრიზო თანხაც გაიყოფა ორად.
განაცხადის შემოტანის ბოლო ვადაა 2018 წლის 23 მარტი.
კონკურსანტების მოკლე ნუსხას ჟიური ივნისის დასაწყისში წარადგენს. გამარჯვებულები 7 ან 8 ივნისს გამოვლინდებიან.

With the support of Ministry of Culture and Sport, Writers' House announces competition for literature prize "Litera" following 6 nominations:
- Year's best prose collection
- Year's best novel
- Year's best poetry collection
- Year's best documentary prose
- Year's best book-cover design
- Year's best debut
The winner in each nomination will receive monetary award - 5 000 GEL.
The competition will review original Georgian works published in 2017. The first edition of the book must be presented for the award. Only the publisher can present a book for the award.
The number of presented books by publishing houses is not limited.
Confidential jury consisting of 5 members who have been ed by the Writers' House will assess the works of contestants. The composition of jury will change every year and will include those authors, whose work will not be presented at the award that year. The winner will be revealed through anonymous voting. The jury retains the right to allow one-time splitting of the award, as an exception, in this case the sum of money will also be split.
Deadline for submissions is March 23, 2018.
The jury will present shortlist in the beginning of June. The winners will be announced on June 7-8.