ლიტერატურული ფესტივალი „ავტორთა კითხვის თვე“, რომელიც 2017 წლის ზაფხულში უკვე მე-18 ჩატარდება, ამჯერად საქართველოს მასპინძლობს.
ფესტივალი ჩეხეთის ქალაქ ბრნოში 2000 წლიდან ტარდება. 2011 წელს ფესტივალი გაფართოვდა და კიდევ ორი ქვეყანა - სლოვაკეთი და პოლონეთი მოიცვა. 2017 წელს კი ავტორების ფესტივალი 4 ქვეყნის 5 ქალაქს მოივლის: ბრნო და ოსტრავა (ჩეხეთი); კოშიჩე (სლოვაკეთი); ვროცლავი (პოლონეთი); ლვოვი (უკრაინა).
ფესტივალის ფორმატის მიხედვით, ყოველ წელს საპატიო სტუმარი ერთი კონკრეტული ქვეყანა და მისი 31 ავტორია. უკრაინისა და ესპანეთის შემდეგ, წელს, მსოფლიოს ლიტერატურული პროცესების ეპიცენტრში მოქცეული საქართველო ხდება ფესტივალის საპატიო სტუმარი.
ფესტივალი ივლისში ტარდება. 31 დღის განმავლობაში (1 ივლისიდან 4 აგვისტომდე) 31 ქართველი ავტორი ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის 4 ქვეყნის 5 ქალაქს ეწვევა. ლიტერატურული კითხვის საღამოები სტარტს ჩეხეთის ქალაქ ბრნოში აიღებს, ყოველ შემდეგ დღეს კი ქართველი ავტორი მომდევნო ქალაქს ეწვევა: ვროცლავი (პოლონეთი); ოსტრავა (ჩეხეთი); კოშიცე (სლოვაკეთი) და ლვოვი (უკრაინა).პარალელურად თითოეულ ქალაქში იმართება ადგილობრივი მწერლის მკითხველთან შეხვედრა, თვის ყოველი დღე ეთმობა ერთი ქართველი და ერთი ლოკალური მწერლის ღონისძიებას.
ფესტივალზე თანამედროვე ქართული ლიტერატურა ყველა ჟანრით იქნება წარმოდგენილი. 31 ავტორი 155 ღონისძიებას გამართავს. ფესტივალი ფარავს 4 ქვეყანას, სადაც მკითხველთა აუდიტორიის გარდა ავტორებს შეხვედრები ექნებათ ადგილობრივ მედიის წარმომადგენლებთან, გამომცემლებთან, ლიტერატურულ პროცესებში ჩართულ სხვა პროფესიონალებთან.
საქართველოს მხრიდან ფესტივალის თანაორგანიზატორია მწერალთა სახლი, პროექტის ფინანსური მხარდამჭერი საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო.

Literary Festvial "Authors' Reading Month" will be conducted for the 18th time in 2017 and this year the festival will be hosting Georgia.
The festival has been running since 2000 in city of Brno, Czech Republic. In 2011 the festival expanded and involved two countries - Slovakia and Poland. In 2017 the festival will cover 5 cities of 4 countries: Brno and Ostrava (Czech Republic), Kosice (Slovakia), Wroclaw (Poland) and Lviv (Ukraine).
According to the festival format, each year one specific country with its 31 authors is the honorary guest. After Ukraine and Spain, this year Georgia, which has been the epicenter of world's literary processes, becomes the honorary guest of the festival.
The festival takes place in July, during 31 days ( July 1st till Agust 4th). 31 Georgian authors will visit 5 cities of 4 countries in Central and Eastern Europe. The reading evenings will start in Brno, and every following day Georgian authors will visit a new city: Wroclaw (Poland), Ostrava (Czech Republic), Kosice (Slovakia), ) and Lviv (Ukraine). In parallel in each city the local writer meets the readers, each day of the month is dedicated to events of one local and one Georgian author.
Modern Georgian literature will be presented in all genres. 31 authors will hold 155 events. The festival covers 4 countries, the authors will meet not only the readers but also meda representatives, publishers and other professionals involved in literary processes.
Writers' House is the co-organizer of the festival, and the project is financially suported by the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia.