საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და საქართველოს "მწერალთა სახლის" ერთობლივი ლიტერატურული პრემია „ლიტერას“ დაჯილდოების საღამო "მწერალთა სახლში" გაიმართა.
ხუთკაციანი ჯიურის გადაწყვეტილებით, რომლის შემადგენლობაშიც იყვნენ, ბელა წიფურია, ანა კორძაია-სამადაშვილი, ლევან ბერძენიშვილი, პაატა შამუგია და გიორგი ლობჟანიძე, პრემიის ლაურეატები გახდნენ:
წლის საუკეთესო დებიუტი - გიორგი შონია, „ჰანს პრომველის „ფაბრიკაცია““. გამომცემლობა„ინტელექტი“;
წლის საუკეთესო პოეტური კრებული - ვახტანგ ჯავახაძე, „ელეგია და სხვა“. გამომცემლობა„ინტელექტი“;
წლის საუკეთესო პროზაული კრებული/რომანი - არჩილ ქიქოძე, „სამხრეთული სპილო“. ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა;
წლის საუკეთესო დოკუმენტური პროზა - როსტომ ჩხეიძე, „პორტრეტი ოდისევსის სიჭაბუკისა“. გამომცემლობა „ჩვენი მწერლობა“;
წლის საუკეთესო წიგნის გარეკანის (ყდის) დიზაინი - დენიელ კიზი, „ყვავილები ელჯერნონისთვის“. დიზაინი: ნატალია ავალიანი.
კონკურსში მონაწილეობის უფლება ჰქონდა 2016 წელს საქართველოში წიგნად ან ელექტრონულად გამოცემულ ყველა ორიგინალურ ლიტერატურულ ნაწარმოებს.

The award ceremony of joint literary award "Litera"by Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and Writers' House was held at the writers' House of Georgia.
With the decision of Jury which included five members - Bela Tsipuria, Ana Kordzaia-Samadashvili, Levan Berdzenishvili, Paata Shamugia and Giorgi Lobjanidze, the winners were announced:
Best debut of the year - Giorgi Shonia, "Hans Promwell's "fabrication". Intelekti Publishing;
Best poetry collection of the year - Vakhtang Javakhadze, "Elegia etc.". Intelekti Publishing;
Best prose collection / novel of the year - Archil Kikodze, "The Southern Elephant", Bakur Sulakauri Publishing;
Best documentary prose of the year - Rostom Chkheidze, "Portrait of Odysseus's youth", Publishing house "Our Literature";
Best book cover design of the year - Daniel Keyes, "Flowers for Algernon", design: Natalia Avaliani.
Any original literary writing either published electronically or as a book, in Georgia during 2016 was eligible to participate in the contest.