მწერალთა სახლმა გამომცემლობა „დიოგენესთან“ ერთად დაარსა ვახუშტი კოტეტიშვილის სახელობის პრემია პოეზიის მთარგმნელებისთვის. პრემიის კონკურსი 4 ოქტომბერს გამოცხადდა.
კონკურსის ჟიურიმ პოეზიის თარგმანების წიგნების ნაწილში საკონკურსოდ წარმოდგენილი მასალის სიმცირის გამო მოკლე სია ვერ შეადგინა, გამაროჯვებული ამ ნომინაციაში დაჯილდოების ცერემონიალზე, 23 დეკემბერს გამოვლინდება.
2015 წელს ლიმტერატურულ პერიოდიკაში დაბეჭდილი პოეზიის თარგმანებიდან მოკლე სიაში მოხვდა შემდეგი თარგმანები (ჩამონათვალი ავტორების მიხედვით მოცემულია ანბანის რიგზე):
1. იოსიფ ბროდსკი / ბათუ დანელია
2. ვიოლეტ გრიგორიანი /დიანა ანფიმიადი, ასია დარბინიანი
3. ქრისტინე ლავანტი / მაია ლიპარტელიანი
4. შერონ ოლდსი / დალილა გოგია
5. სერგეი ჟადანი / ზვიად რატიანი
ვახუშტი კოტეტიშვილის პრემია საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით დაწესდა 2016 წელს და იგი ყოველწლიური იქნება. პრემია გაიცემა ორ ნომინაციაში: წიგნად გამოცემული ნათარგმნი პოეზია და ლიტერატურულ პერიოდიკაში დაბეჭდილი პოეზიის თარგმანი.

Writers' House in cooperation with publishing house "Diogene" has initiated a special award for poetry translation. The competition was announced on October 4, 2016.
The prize has been organized with the financial support of Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia. It will be organized annualy and will be awarded in two nominations - translation of a poetry book and translation of poetry published in monthly literary magazines.
Because of the scarcity of etrees in poetry books, the jury was not able to identify a short list for this nomination. As for the nomination of translation of poetry published in monthly literary magaines, following short list was announced: