პროექტი „საუბრები ლიტერატურაზე რეგიონებში“
საქართველოს მწერალთა სახლი, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან ერთად, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში ახორციელებს პროექტს „საუბრები ლიტერატურაზე რეგიონებში“.
პროექტის მიზანი ლიტერატურულ-საგანმანათლებლო პროცესების მხარდაჭერა, ცენტრისა და რეგიონის კულტურულ-საგანმანათლებლო ინსტიტუტების თანამშრომლობაა.
თელავის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციასთან შეთანხმებით, დაიგეგმა საჯარო ლექციების ციკლი, ძირითადად ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სტუდენტებისა და ზოგადად, ნებისმიერი დაინტერესებული სტუდენტისთვის.
საჯარო, თემატური ლექციები, (წლიურად 8 ლექცია), ჩატარდება ყოველი თვის ბოლოს სასწავლო პროცესის პერიოდში. თითო თემაზე (გერმანული, ფრანგული, ინგლისური, რუსული) ჩატარდება ორი ლექცია, პირველი ზოგადი და მიმოხილვითი, ხოლო მეორე კონკრეტული ლიტერატურული მიმდინარეობის ან ავტორის შესახებ, მომხსენებლის არჩევანის მიხედვით.
მწერალთა სახლის სურვილია, რომ პროექტი „საუბრები ლიტერატურაზე რეგიონებში“ იყოს არა ერთჯერადი და ერთწლიანი პროექტი, არამედ თელავის უნივერსიტეტის შემდეგ ეტაპობრივად განევრცოს თანამშრომლობა საქართველოს სხვა რეგიონულ უნივერსიტეტებთანაც.
პროექტის განხორციელება შესაძლებელი გახდა თბილისის გოეთეს ინსტიტუტის, ბრიტანეთის საბჭოსა და ფრანგული ინსტიტუტის ფინანსური მხარდაჭერით.

Writers' House, together with Iakob Gogebashvili Telavi State University implements a project "Conversations on literature in regions".
The goal of the project is promotion of literature-educational processes and cooperation of central and regional educational institutions.
In agreement with Telavi University's administration a cycle of lectures was planned, mainly for humanities' students and generally for any students interested in these lectures.
Public, thematic lectures (8 lectures annually) will be held at the end of each month during studying semesters. Two lectures will be held for each topic (German, French, English, Rusian); first will be general lecture, reviewing the topic, the second will be about concrete literary movement or author, according to the choice of the lecturer.
We at the Writers' House wish that this project is not a one-time one year project, but cooperation spreads step by step with other Georgian regional universities as well.
This project was made possible with financial support of Goethe Institute in Tbilisi, British Council and French Institute.