ბორის პასტერნაკის 125-ე წლისთავის აღასანიშნავად 27 თებერვალს მწერალთა სახლში გაიხსნა გამოფენა "ბორის პასტერნაკი: საქართველო - "დამცავი სიგელი", სადაც წარმოდგენილ მასალებში (პირადი წერილები, დეპეშები, ფოტოები) ჩანს, თუ რამხელა მნიშვნელობა ჰქონდა დიდი რუსი პოეტისთვის საქართველოს, როგორ მეგობრობდა ქართველ პოეტებთან და რამდენი რამ გააკეთა ქართული პოეზიისთვის, როგორც მისმა მთარგმნელმა და პოპულარიზატორმა.
გამოფენის შემდეგ გაიმართა ცნობილი რუსი მწერლის ლიუდმილა ულიცკაიას ლექცია ბორის პასტერნაკის შესახებ. საღამო გახსნა მწერალთა სახლის დირქტორმა ნატალია ლომოურმა, რომელმაც აღნიშნა, რომ პროექტის განხორციელბა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით გახდა შესაძლებელი. ბორის პასტერნაკის შესახებ ისაუბრა მისმა ქართულად მთარგმნელმა ლანა ღოღობერიძემ. ლიუდმილა უცლიცკაიამ აღნიშნა, "დღეს ამ დარბაზში, ერთმანეთისთვის უცნობი ადამიანები მხოლოდ და მხოლოდ იმიტომ ვხვდებით, რომ აქ არავის სჭირდება ჩემგან იმის შეხსენება, რაც ყველაზე კარგად გულმა უწყის: უხილავი კავშირი, მუსიკის, პოეზიის გავლით რომ მყარდება და ნებისმიერ შემხვედრში ადამის ძეს და ადამის ასულს რომ ამოგვაცნობინებს... პასტერნაკმა ეს ყველაფერი ძალიან კარგად იცოდა და ამ ცოდნის რაღაც ნაწილი ჩვენც გაგვიზიარა".
ლექციის შემდეგ გაიმართა პოეზიის საღამო - ლიუდმილა ულიცკაიამ და ლანა ღოღობერიძემ წაიკითხეს ბორის პასტერნაკის ლექსები.

The Writers’ House celebrated 125th anniversary of Boris Pasternak and opened an exhibition on February 27th - “Boris Pasternak: Georgia – protective deed”, the exhibited materials (personal letters, telegrams, photos ) show how much Georgia meant to this great Russian poet, how close he was with Georgian poets and how much he did for Georgian poetry, as its translator and popoularizer.
After the exhibition, a famous Russian writer Lyudmila Ulitskaya held a lecutre on Boris Pasternak. Natalia Lomouri, director of Writers' House opened the evening and mentioned that the project was made possible with financial support of the Ministry of Culture. Lana Ghoghoberidze, Boris Pasternak's Georgian translator also talked at the evening. Ludmila Ulitskaya mentioned: "Today, in this hall we, complete strangers meet only because nobody needs a reminder me what a human heart knows best: invisible connection, that is established through music, poetry and enables us to find Adam's son and Adam's daughter in anyone. . . Pasternak knew all this very well and he shared part of his knowledge with us as well".
After the lecture a poetry evening was held - Ludmila Ulitskaya and lana Ghoghoberidze read Boris Pasternak's verses.