2021 წლის ნოემბერში მწერალთა სახლის ორგანიზებითა და პროექტთან „თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი 2021“ პარტნიორობით საქართველო პირველად წარსდება გვადალახარასა და თესალონიკის წიგნის საერთაშორისო ბაზრობებზე.
27 ნოემბრიდან 5 დეკემბრამდე მექსიკის შეერთებულ შტატებში მწერალთა სახლის ორგანიზებით საქართველო ეროვნული სტენდითა და ლიტერატურული პროგრამით პირველად წარსდგება გვადალახარას წიგნის საერთაშორისო ბაზრობაზე. მწერალთა სახლთან ერთად ღონისძიების ორგანიზებაში ჩართულია იუნესკოს მსოფლიო დედაქალაქი 2021 თბილისის საორგანიზაციო გუნდი და საქართველოს საელჩო მექსიკის შეერთებულ შტატებში.
გვადალახარას წიგნის ბაზრობის ფარგლებში დაგეგმილია 4 ღონისძიება:
- 27 ნოემბერი - იუნესკოს წიგნის მსოფლიო დედაქალაქები.
მონაწილეები: ნინია მაჭარაშვილი („თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი“), გერალდ ლაიტნერი (IFLA - საბიბლიოთეკო ასოციაციების საერთაშორისო ფედერაცია) და მარტინ სოლარესი (მწერალი, „გვადალახარა - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი“).
- 28 ნოემბერი - საუბრები თანამედროვე ქართულ ლიტერატურაზე.
მონაწილეები: დათო ტურაშვილი, ანა კორძაია-სამადაშვილი, არჩილ ქიქოძე. მოდერატორი: ნიკოლას კამარენა (Dharma Books).
- 28 ნოემბერი - ორი წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის ამბავი.
მონაწილეები: არჩილ ქიქოძე, მარტინ სოლარესი („გვადალახარა - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი“), ლუკა გრიგოლია („თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი“).
- 29 ნოემბერი - პროფესიული ღონისძიება ესპანურენოვანი გამომცემლებისთვის ქართული ლიტერატურის გასაცნობად. მონაწილეები: ნატალია ლომოური, ნინია მაჭარაშვილი, დათო ტურაშვილი.
გვადალახარას წიგნის ბაზრობაზე წელს საქართველო 24 კვ.მ. სტენდით იქნება წარდგენილი. დამთვალიერებელს საშუალება ექნება გაეცნოს უახლეს ქართულ გამოცემებს და ქართული ლიტერატურის უცხოენოვან თარგმანებს. გარდა ამისა, სტენდზე წარმოდგენილი იქნება ქართული ლიტერატურის კატალოგები, სხვადასხვა საინფორმაციო ბროშურები საქართველოზე.
გვადალახარას წიგნის ბაზრობა მნიშვნელობითა და სიდიდით მსოფლიოში მეორეა ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის შემდეგ. ესპანურენოვან სამყაროში კი ყველაზე ავტორიტეტული ბაზრობაა და მასში მონაწილეობას ქართული ლიტერატურის პოპულარიზაციისთვის და ესპანურ ენაზე თარგმანის ხელშეწყობისთვის უდიდესი მნიშვნელობა აქვს.
25-28 ნოემბერს გაიმართება თესალონიკის წიგნის საერთაშორისო ბაზრობა, სადაც საბერძნეთში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით საქართველო ეროვნული სტენდითა და ლიტერატურული პროგრამით პირველად მიიღებს მონაწილეობას. ბაზრობის ფარგლებში 26-27 ნოემბერს ქართველი მწერლებისა და გამომცემლების მონაწილეობით გაიმართება მწერალთა სახლის მხარდაჭერით გამოცემული წიგნების პრეზენტაციები და სხვადასხვა ლიტერატურული ღონისძიებები:
- 26 ნოემბერი - ლაშა ბუღაძის რომანის „ლიტერატურული ექსპრესი“ ბერძნულენოვანი თარგმანის პრეზენტაცია, მოდერატორი: ანა რუცი.
- 26 ნოემბერი - ბერძენი გამომცემლებისთვის ქართული ლიტერატურის გაცნობა. მონაწილე: მაია დანელია, მწერალთა სახლის დირექტორის მოადგილე.
- თბილისი წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის პროექტების პრეზენტაცია. მონაწილე: თამარ თოფურიძე, პროექტის კულტურული პროგრამების კოორდინატორი.
- 27 ნოემბერი - პაატა შამუგიას პოეტური კრებულის „შიზოგადოება“ ბერძნულენოვანი თარგმანის პრეზენტაცია, მოდერატორი და მთარგმნელი: ეკატერინე ჯანაშია.
თესალონიკის წიგნის ბაზრობაზე წელს საქართველო 18კვ.მ. სტენდით იქნება წარდგენილი, სადაც გამოფენილი იქნება უახლესი ქართული გამოცემები და ქართული ლიტერატურის უცხოენოვანი თარგმანები. ასევე დაეთმობა მნიშვნელოვანი ადგილი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტის გამოცემებს ელინისტიკის სფეროში.
საქართველოსა და საბერძნეთს მრავალსაუკუნოვანი კულტურული ურთიერთობების ისტორია აკავშირებს. თესალონიკის წიგნის ბაზრობაზე ეროვნული სტენდითა და ლიტერატურული პროგრამით წარდგენა ხელს შეუწყობს ბერძნული და ბალკანეთისპირეთის გამომცემლობების დაინტერესებას ქართული ლიტერატურით და მთარგმნელობითი პროცესის გაძლიერებას.

Organized by the Writers' House and in partnership with the project "Tbilisi - World Book Capital 2021", In November 2021 Georgia will participate for the first time in the international book fairs in Guadalajara and Thessaloniki.
November 27 to December 5, Georgia will be present at the Guadalajara International Book Fair for the first time with a national stand and a literary program organized by the Writers' House in the United Mexican States. Together with the Writers' House, the UNESCO World Capital 2021 Tbilisi Organizing Team and the Embassy of Georgia in the United Mexican States are involved in organizing the event.
4 events are planned within the framework of Guadalajara Book Fair:
- November 27 - UNESCO World Book Capitals.
Participants: Ninia Macharashvili (Tbilisi - World Book Capital), Gerald Leitner (IFLA - International Federation of Library Associations) and Martin Solares (Writer, Guadalajara - World Book Capital).
- November 28 - Conversations on Contemporary Georgian Literature.
Participants: Dato Turashvili, Ana Kordzaia-Samadashvili, Archil Kikodze. Moderator: Nicolas Camarena (Dharma Books).
- November 28 - The story of two world book capitals.
Participants: Archil Kikodze, Martin Solares ("Guadalajara - World Book Capital"), Luka Grigolia ("Tbilisi - World Book Capital").
- November 29 - Professional event for Spanish-language publishers to get acquainted with Georgian literature. Participants: Natalia Lomouri, Ninia Macharashvili, Dato Turashvili.
At the Guadalajara Book Fair this year, Georgia will be presented with a 24 sq. m stand. The viewers will have the opportunity to get acquainted with the latest Georgian editions and foreign translations of Georgian literature. In addition, catalogs of Georgian literature, various information brochures about Georgia will be presented at the stand.
The Guadalajara Book Fair is the second largest and important after the Frankfurt Book Fair. It is the most authoritative market in the Spanish-speaking world and participation in it is of great importance for the popularization of Georgian literature and the promotion of translation into Spanish.
The Thessaloniki International Book Fair will be held on November 25-28, Georgia will participate for the first time with a national stand and a literary program with the support of the Georgian Embassy in Greece. Within the frames of the fair, on November 26-27, presentations of books published with the support of the Writers' House and various literary events will be held with the participation of Georgian writers and publishers:
- November 26 - Presentation of the Greek translation of Lasha Bugadze's novel "Literary Express", moderator: Anna Rutsi.
- November 26 - Introduction of Georgian literature to Greek publishers. Participant: Maia Danelia, Deputy Director of the Writers' House.
- Presenttion of Tbilisi World Book Capital projects. Participant: Tamar Topuridze, coordinator of the project’s cultural programs.
- November 27 - Presentation of the Greek translation of Paata Shamugia's poetry collection "Scizogadoeba", moderator and translator: Ekaterine Janashia.
At the Thessaloniki Book Fair this year, Georgia will participate with a 18 sq.m. stand, the latest Georgian editions and foreign language translations of Georgian literature will be exhibited. The publications of the Institute of Classical Philology, Byzantine Studies and Neo-Greek Studies of Tbilisi State University in the field of Hellenism will also be given an important place.
Georgia and Greece are connected by the history of centuries-old cultural relations. The participation in the Thessaloniki book fair with a national stand and a literary program will help Greek and Balkan publishers to take an interest in Georgian literature and strengthen the translation process.