მწერალთა სახლი გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით იწყებს პროექტს - „სამოქალაქო ერთობის ძიებაში - დისკუსიების ციკლი თანამედროვე ქართული იდენტობისა და კულტურისშესახებ“.
პროექტის მიზანია უკანასკნელი 30 წლის გააზრებაკულტურისა და სამოქალაქო უფლებების ჭრილში, საზოგადოებაში არსებული დაპირისპირების და რადიკალიზმის შემცირება, ისეთი საკითხებისწამოწევა, რომელებზეც ნაკლებად საუბრობსქართული საზოგადოება, ან პირიქით, დროდადრომწვავდება საუბარი. აგრეთვე, თანამედროვე ქართული ლიტერატურის მნიშვნელოვანი ტექსტებისგანხილვა ადამიანის ძირითადი უფლებებისა დათავისუფლებების კუთხით.
ციკლის პირველი დისკუსია „მართლმადიდებელი ეკლესია დამოუკიდებელი საქართველოს წლებში“გაიმართება 27 ოქტომბერს, 18:30 საათზე, მწერალთა სახლში.
მომხსენებლები: სერგო ვარდოსანიძე - ისტორიის მეცნიერებათა და თეოლოგიის დოქტორი, პროფესორი; ქეთევან რჩეულიშვილი - სოციოლოგი, ილიას უნივერსიტეტის დოქტორანტი; მოდერატორი: დავით ჯიშკარიანი - ისტორიკოსი, კავკასიის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი.
დისკუსიაზე განვიხილავთ, თუ როგორ დახვდა საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია საქართველოს დამოუკიდებლობას, რა პოლიტიკა ჰქონდა საქართველოს პირველ რესპუბლიკას ეკლესიის მიმართ და რა პროცესები განვითარდა ეკლესიაში რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციის შემდეგ - ამ საკითხების შესახებ ჩვენმა საზოგადოებამ ცოტა რამ თუ იცის.
დისკუსიის მონაწილეებთან ერთად შევეცდებით თვალი გადავავლოთ ჩვენი ისტორიის ამ უმნიშვნელოვანეს მონაკვეთს და ვიმსჯელოთ იმაზე, თუ რა გამოცდილების გაზიარება შეიძლება საქართველოს ეკლესიის ისტორიის ამ სამწლიანი პერიოდიდან.

The Writers' House, with the financial support of the Embassy of the Federal Republic of Germany, is starting a project - "In Search of Civic Unity - A Cycle of Discussions on Contemporary Georgian Identity and Culture."
The aim of the project is to reflect on the last 30 years in the context of culture and civic rights, reduce the confrontation and radicalism in the society, to raise issues that are less talked about by the Georgian society, or, in contrast, cause heated discussions time to time; also, to review essential texts of modern Georgian literature in terms of basic human rights and freedoms.
The first discussion of the cycle "Orthodox Church in the Years of Independent Georgia" will be held on October 27, at 18:30, at the Writers' House.
Speakers: Sergo Vardosanidze - Doctor of History and Theology, Professor; Ketevan Rcheulishvili - Sociologist, PhD student at Ilia University; Moderator: David Jishkariani - Historian, Visiting Lecturer at Caucasus University.
We will discuss how the Georgian Orthodox Church met the independence of Georgia, the policy of the First Republic of Georgia towards the Church and the processes that developed in the church after Georgia was occupied by Russia - our society knows little about these issues.
Together with the participants of the discussion we will try to look at this most important part of our history and discuss what experiences can be shared this three-year period the history of the Georgian Church.