17-24 ოქტომბერს თბილისში უკვე მეექვსედ თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალი (TIFL) გაიმართება. ფესტივალი 2015 წლიდან ყოველწლიურად ტარდება. გამონაკლისი იყო მხოლოდ 2020 წელი, როცა პანდემიასთან დაკავშირებული ვითარების გამო, რამდენიმე ონლაინ დისკუსია გაიმართა.
თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალის ორგანიზატორი და მასპინძელი მწერალთა სახლია. წლევანდელი ფესტივალი UNESCO-ს პროექტის „თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი“ ფარგლებში გაიმართება.
17 ოქტომბერს თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალი ოფიციალურად გაიხსნება. წლევანდელი პროგრამის მთავარი თემაა ქალაქი, როგორც სიმბოლო, რომელიც ამერიკელ პოეტსა და აქტივისტ ლორენს ფერლინგეტის უკავშირდება. მის შემოქმედებას ფესტივალის პროგრამაში განსაკუთრებული ადგილი დაეთმობა.
TIFL 2021-ის ლიტერატურული პროგრამა რამდენიმე ეტაპად იყოფა.
ფესტივალის პირველი ნაწილი მოიცავს პოეზიის საღამოებს და დისკუსიებს ლიტერატურის როლის შესახებ სოციალურ და პოლიტიკურ აქტივიზმში. პროგრამის ამ ნაწილის მონაწილეები უმეტესად პოსტ-საბჭოთა სივრცის ავტორები იქნებიან.
17-19 ოქტომბრის ღონისძიებების მონაწილე ავტორები არიან: ბელარუსი პოეტების წყვილი იულია ტიმოფეევა და ალჰერდ ბახარიევიჩი (ისინი ამჟამად გრაცის საერთაშორისო სარეზიდენციო პროგრამის რეზიდენტები არიან); ალექსეი ცვეტკოვი - რუსულენოვანი დისიდენტი პოეტი (ამჟამად ცხოვრობს ისრაელში); ლიუბა იაკიმჩუკი - ახალგაზრდა უკრაინელი პოეტი; რასიმ გარაჯა - აზერბაიჯანელი პოეტი, მთარგმნელი და გამომცემელი; ვაჰე არსენი - სომეხი პოეტი და მთარგმნელი; ანასტასია ლევკოვა - მწერალთა სახლის რეზიდენტი, „თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის“ პროექტთან ერთად ორგანიზებული გაცვლითი სარეზიდენციო პროგრამის მონაწილე.
პროგრამის ამ ნაწილის ღონისძიებებია:
-
პოეზიის საღამოები;
პოეტური პერფორმანსები;
ლიტერატურული დისკუსიები სხვადასხვა თემაზე: მწერლების ყოფა და შემოქმედება საომარ და ტოტალიტარულ რეჟიმებში; წინააღმდეგობა რუსული ოკუპაციის მიმართ ქართულ და უკრაინულ ლიტერატურულ სივრცეში.
19, 20 და 21 ოქტომბერს ფესტივალი ქართველ ავტორებს უმასპინძლებს. გაიმართება დისკუსიები სამი ქალაქის (თბილისი, გორი და ქუთაისი) და ლიტერატურაში მათთან დაკავშირებული სიმბოლიზმის შესახებ.
ფესტივალის დასკვნითი ნაწილის მონაწილეები არიან: ამერიკელი ფანტასტი მწერალი ბლეიკ კრაუჩი; მხატვრული რედაქტორი და შემოქმედებითი წერის ლექტორი ჟაკლინ ბენ-ზეკრი; არგენტინელი რომანისტი არიანა ჰარვიცი; პარიზში მცხოვრები ლიბანელი მწერალი იმან ჰუმაიდანი; ვენაში მცხოვრები სუდანელი პოეტი ტარიკ ელ-ტაიბი; შვეიცარიელი პოეტი და პერფორმერი ჰაიკე ფიდლერი და ფრანგი პოეტი ორელია ლასაკი („ვერსოპოლისის პოეზიის“ პლატფორმის ეგიდით მოწვეული ავტორი).
პროგრამის დასკვნითი ნაწილი დაეთმობა ღონისძიებებს:
საავტორო შეხვედრები მკითხველთან;
ლიტერატურული დისკუსიები სხვადასხვა თემაზე: მწერლობა რამდენიმე ენის სივრცეში; განსხვავება მწერლის შინაგან იზოლაციასა და იძულებით იზოლაციას შორის; რედაქტორის როლი მხატვრული ტექსტის შექმნაში.
ბლეიკ კრაუჩისა და ჟაკლინ ბენ-ზეკრის ლიტერატურული ვორქშოფი სტუდენტებისა და ახალბედა ავტორებისთვის.
ლორენს ფერლინგეტის შემოქმედებისადმი მიძღვნილი საღამო. პოეტის ლექსებისა და თარგმანების საჯარო კითხვა და ფილმის ჩვენება.
ფესტივალის მხარდამჭერები არიან: საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო; UNESCO-ს პროექტი თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი; თბილისის მერია; ამერიკის საელჩო საქართველოში; ისრაელის საელჩო საქართველოში; პოეზიის ევროპული პლატფორმა Versopolis Poetry; მულტიმედია პლატფორმა ინდიგო.

The sixth Tbilisi International Festival of Literature - the city as a symbol
The sixth Tbilisi International Festival of Literature (TIFL) will be held in Tbilisi on October 17-24. The festival has been held annually since 2015. The only exception was 2020, when due to the pandemic, several online discussions were held.
Tbilisi International Festival of Literature is organized and hosted by the Writers’ House. This year's festival will be held within the frames of the UNESCO project "Tbilisi - World Book Capital".
Tbilisi International Festival of Literature will officially open on October 17. The main theme of this year’s program is the city as a symbol associated with the American poet and activist Lawrence Ferlinghetti. The festival program will allocate a special place to his work.
The TIFL 2021 Literary Program is divided into several stages.
The first part of the festival includes poetry evenings and discussions about the role of literature in social and political activism. Participants in this part of the program will be mostly authors the post-Soviet space.
The authors participating in the events of October 17-19 are: two Belarusian poets Yulia Timofeeva and Alherd Bakharievich (currently the residents of the Graz International Residency Program); Alexei Tsvetkov - Russian-speaking dissident poet (currently living in Israel); Lyuba Yakimchuk - a young Ukrainian poet; Rasim Garaja - Azerbaijani poet, translator and publisher; Vahe Arsen - Armenian poet and translator; Anastasia Levkova – a resident of the Writers' House, a participant of an exchange residency program organized jointly with the project - Tbilisi - World Book Capital.
The activities of this part of the program are:
• Poetry evenings;
• Poetic performances;
• Literary discussions on various topics: the life and work of writers in war and totalitarian regimes; Resistance to Russian occupation in Georgian and Ukrainian literary space.
On October 19, 20 and 21, the festival will host Georgian authors. Discussions will be held on the three cities (Tbilisi, Gori and Kutaisi) and the symbolism associated with them in literature.
The participants of the final part of the festival are: American science fiction writer Blake Crouch; fiction developmental editor and creative writing lecturer Jacqueline Ben-Zekry; Argentine novelist Ariana Harwitz; Lebanese writer Iman Humaydan, living in Paris; Sudanese poet Tariq al-Tayyib, living in Vienna; Swiss poet and performer Heike Fiedler and French poet Aurelia Lasac (an author invited through the Versopolis Poetry Platform).
The final part of the program will be dedicated to the following events:
• Authors’ meetings with readers;
• Literary discussions on various topics: writing in several languages; the difference between the writer's internal isolation and forced isolation; the role of the editor in creating a fiction text.
• Literary Workshop by Blake Crouch and Jacqueline Ben-Zeker for students and novice authors.
• An evening dedicated to the work of Lawrence Ferlinghetti. Public reading of the poet's poems and translations and film screening.
The festival is supported by: the Ministry of Culture, Sport and Youth Affairs of Georgia; UNESCO project Tbilisi - World Book Capital; Tbilisi City Hall; Embassy of the United States in Georgia; Embassy of Israel in Georgia; European Poetry Platform Versopolis Poetry; Multimedia platform Indigo.