ლიტერატურული კონკურსის „ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე“ სამ კაციანმა ჟიურიმ, რომლის წევრებიც იყვნენ მწერლები შორენა ლებანიძე, ნინო სადღობელაშვილი და ირაკლი შამათავა ფინალური ტურის მონაწილეე 10 მოსწავლე გამოვლინა:
1. თათია ინჯგია - „აფხაზეთი - მომავლის იმედი ჩვენი“
2. ლიზი ჯავახაძე - „შავი ზღვის თვალით დანახული აფხაზური ისტორია“
3. ონისე თირქია - „ჩემს ტკივილს ჰქვია აფხაზეთი“
4. მარიამ დარციმელია - უსათაურო
5. ანა შეწირული - „წერილი გამოღმიდან“
6. ქეთევან ხუნწარია - „გამშვები პუნქტი“
7. თამარ აქუბარდია - „პაციენტი მეათე პალატიდან“
8. ნიკოლოზ შაბურიშვილი - „ღამე მოლოდინს გავს“
9. ნატალი ჩიტაია - „კარ-გაუღელი“
10. ქეთი გვარლიანი - „გამარჯობა“
ლიტერატურული კონკურსის ფინალისტები ინპროვიზციულ ტურში გადაინაცვლებენ, რომელიც ნოემბრის ბოლოს გაიმართება. აჭარაში დაგეგმილ შემოქმედებით ტურში მოსწავლეები ჟიურის წევრებთან ერთად ორ დღეს არაფორმალურ გარემოში გაატარებენ და ექნებათ საშუალება გაეცნონ იმ თანამედროვე ქართველ ავტორებს, რომლებიც აფხაზეთის შესახებ წერენ.
იმპროვიზაციულ ტურში ფინალისტემა კონკურსის ჟიურისგან მიცემული დავალების მიხედვით, წინასწარ განსაზღვრულ დროში უნდა შექმნიან ლიტერატურულ ნაწარმოებები, რომლებიც კონკურსის დასასრულს ერთ წიგნად გამოიცემა. დაასკვნითი ეტაპზე კი გამოვლინდება სამი საუკეთესო ნაწარმოების ავტორი, რომელებსაც სპეციალური პრიზები გადაეცემათ.
„ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე“ აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოსა და მწერალთა სახლის ერთობლივი ლიტერატურულ კონკურსია, რომლის მიზანია მოზარდებში ცნობიერების ამაღლება კონფლიქტის ზონებისა და საქართველოს ოკუპაციიის შესახებ, მათთვის იმის შეხსენება, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანები ჩვენი თანამოქალაქეები არიან, რომლებთანაც საერთო ისტორიული წარსული გვაკავშირებს. სოხუმის დაცემიდან სამი ათეული წლის შემდეგაც ვერ ხერხდება არამხოლოდ პოლიტიკური და დიპლომატიური ურთიერთობების დასტაბილურება, თითქმის გაწყვეტილია კავშირი აფხაზ და ქართველ ახალგაზრდებს შორის, წლებთან ერთად რთულდება ისტორიული ურთიერთობების შენარჩუნება და ახალი თაობისთვის აფხაზეთი ნელ-ნელა იქცევა ისტორიულ წარსულად.
ლიტერატურული კონკურსის ინსპირაცია გახდა ირაკლი შამათავას მიერ შედგენილი და გამომცემლობა „ინტელექტის“ მიერ გამოცემული წიგნი „ვილაპარაკოთ. 33 ამბავი აფხაზეთზე“. ამ წიგნს და კონკურსს ერთი იდეა აერთიანებთ - ახალ თაობას ვესაუბროთ არა ომზე, არამედ ვესაუბროთ მშვიდობაზე და იმაზე რა იყო ომამდე.

The three-member jury of the literary competition "Let's talk about Abkhazia", whose members were writers Shorena Lebanidze, Nino Sadghobelashvili and Irakli Shamatava, revealed 10 students participating in the final round:
- Tatia Injgia - "Abkhazia - Our Hope for the Future"
- Lizi Javakhadze - "Abkhazian history seen through the eyes of the Black Sea"
- Onise Turkia - "My pain is called Abkhazia"
- Mariam Dartsimelia - Untitled
- Anna Shetsiruli - "Letter the other Side"
- Ketevan Khuntsaria - "The Checkpoint"
- Tamar Akubardia - "Patient the Tenth Ward"
- Nikoloz Shaburishvili - "Night resembles expectation"
- Natali Chitaia - "The Door"
- Keti Gvarliani – “Hello”
The finalists of the literary competition will move on to an improvisation round that will take place at the end of November. In the creative round planned in Adjara, the students will spend two days in an informal environment with the members of the jury and will have the opportunity to get acquainted with the contemporary Georgian authors who write about Abkhazia.
In Improvisation round, according to the assignment given by the contest jury, the contest finalists will have to create fiction works in predefined time, which will be published as one book at the end of the contest. At the conclusion stage, the authors of three best works will be announced and will be awarded special prizes.
"Let's Talk about Abkhazia" is a joint literary competition of Culture, Sports and Youth Affairs Agency of Abkhazia and the Writers' House, its aim is to raise awareness among adolescents about conflict zones and occupation of Georgia, to remind them that people living in the occupied territory are our fellow citizens, with whom we share a common historic past. Even three decades after the fall of Sokhumi not only political and diplomatic relationships can’t be stabilized, there is almost no connection between Abkhaz and Georgian youth, with passing years it becomes more difficult to maintain historical relationships and for new generation Abkhazia is slowly becoming a historical past.
The inspiration of the literary contest was a book “Let’s talk. 33 stories about Abkhazia”, edited by Irakli Shamatava and published by Intelekti Publishing. This book and contest share one idea – to talk to the new generation not about war, but about peace and about what was before.