პრემია „ლიტერა მთარგმნელებისთვის“ 2020 წელს მწერალთა სახლის ინიციატივით დაარსდა და იგი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ დაფინანსდა.
კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის N00007864 (03.06.2021) ბრძანებით დამტკიცებული კონკურსის ჩატარების წესის ცვლილებას (ჟიურის დაკომპლექტების წესი) მოჰყვა მწერლების, ლიტერატორებისა და გამომცემლების პროტესტი, რის გამოც პრემია „ლიტერას“ განხორციელება შეუძლებელი გახდა.
ლიტერატურული პრემია „ლიტერა“ და მთარგმნელობითი პრემია „ლიტერა მთარგმნელებისთვის“ კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მიერ ფინანსდება სამინისტროს მიერ დამტკიცებული პროგრამის „კულტურის ხელშეწყობა“ ფარგლებში ერთიან პროექტად და სამინისტროს პოზიციაა, განიხილოს ორივე პრემიის ჩატარება ერთიან ჭრილში, შესაბამისად, ლიტერატურული კონკურსი „ლიტერა მთარგმნელებისთვის 2021“ ვეღარ გაიმართება.

The award "Litera for Translators" was created in 2020 with the financial support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia and the initiative of the Writers' House.
The changing of the rule for conducting the contest (the rule for staffing the jury) according to the decree N00007864 (03.06.2021) issued by the Minister of Culture, Sports and Youth Affairs of Georgia, was followed by a protest writers, literary scholars and publishers, making the implementation of Litera impossible.
The literary award "Litera" and translation award "Litera for Translators" is funded by the Ministry of Culture, Sports and Youth Affairs, within the frames of the program "Promoting culture" approved by the Ministry, as a unified project and the Ministry's position is to review the implementation of both awards in unified manner. Accordingly, the literary award "Litera for Translators 2021" cannot be held.