ლიტერატურული პრემია „ლიტერას“ დებულების თანახმად საკონკურსო წიგნებს შეაფასებს 5 წევრიანი ჟიური.
წელს პირველად ჟიურის 5 წევრიდან 4 წევრი მწერალთა სახლმა შეარჩია, ხოლო მეხუთე - საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის N00007864 ბრძანების - „საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მიერ კულტურის სფეროში განსახორციელებელი ღონისძიებების/პროექტების ხელშეწყობის პირობების და დაფინანსების წესის შესახებ“ - დანართის მე-5 მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად, წარმოადგინა საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრომ.
ასევე წელს პირველად მწერალთა სახლის პრემიების ახალი დებულების თანახმად ჟიურის ვინაობა საჯაროა და წლევანდელი ლიტერატურული პრემია „ლიტერას“ ჟიურის შემადგენლობა ასეთია:
- ბელა წიფურია - ლიტერატურათმცოდნე
- რეზო თაბუკაშვილი - მწერალი
- ლელა კოდალაშვილი - მწერალი, კრიტიკოსი
- ოქტაი ქაზუმოვი - ლიტერატურათმცოდნე, მთარგმნელი
- იოსებ ჭუმბურიძე - პუბლიცისტი
დიზაინის ნომინაციაში ჟიურის კონსულტაციას გაუწევს ილუსტრატორი გიორგი ჯინჭარაძე.
აქვე გაცნობებთ, რომ ავტორების სურვილის გათვალისწინებით, ლიტერატურული პრემია „ლიტერას“ კონკურსიდან მოიხსნა წიგნები:
- ტორესა მოსი - „ორდროშობანა“; „ინტელექტი“ (ნომინაცია - წლის საუკეთესო რომანი);
- მათე სარალიშვილი - „მივიწყებულნი“; „სულაკაურის გამომცემლობა“ (ნომინაცია - წლის საუკეთესო დებიუტი);
- ნატალია ავალიანი - „დამწყები“ / „ლაბირინთი მანუელისთვის“; „პალიტრა L“ (ნომინაცია - წლის საუკეთესო წიგნის დიზაინი).

According to the statute of the Literary Award Litera, the books for contest will be evaluated by a five-member jury.
This year, for the first time, out of 5 jury members, 4 were ed by the Writers’ House and the fifth member was presented by the Ministry of Culture, Sports and Youth Affairs of Georgia, pursuant to Paragraph 4, Article 5 of the appendix of the decree N00007864 by the Minister of Culture, Sports and Youth Affairs of Georgia “On the conditions and rules of funding for cultural events / projects to be implemented by the Ministry of Culture”.
Additionally, for the first time, according to the new statute of the Writers’ House awards, the identities of the jury members are public and the composition of the jury of this year’s literary award Litera is the following:
- Bella Tsipuria – literary scholar
- Rezo Tabukashvili - writer
- Lela Kodalashvili - writer, critic
- Oktay Kazumov – literary scholar, translator
- Ioseb Chumburidze – publicist
For design nomination, the jury will be consulted by an illustrator, Giorgi Jincharadze.
We would like to inform you that considering the wish of authors, the following books were removed the contest:
- Toresa Mosi - „Double Flag Game”; Intelekti Publishing, (nomination – best Novel of the Year);
- Mate Saralishvili - „The Forgotten”; Sulakauri Publishing (nomination – Best Debut of the Year);
- Natalia Avaliani - „The Beginner” / „Labyrinth for Manuel”; Palitra L Publishing (nomination – Best Book Cover of the Year).