2022 წელს მწერალთა სახლი პირველად წარადგენს ნომინანტს ასტრიდ ლინდგრენის მემორიალურ პრემიაზე.
ასტრიდ ლინდგრენის მემორიალური პრემია 2002 წელს ბავშთა უფლებების დასაცავად შვედეთის მთავრობის მიერ შეიქმნა.
პრემია ყოველ წელს აჯილდოებს ავტორს, ილუსტრატორს ან ორგანიზაციას მსოფლიოს მასშტაბით, რომელმაც ბავშვებში და ახალგაზრდებში ლიტერატურის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა.
ასტრიდ ლინდგრენის პრემია ბავშვთა და მოზარდთა ლიტერატურაში უდიდესი ჯილდოა და მისი მიზანი ახალგაზრდებში კითხვის ჩვევისა და კულტურის მოტივირებაა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოდან ასტრიდ ლინდგრენის მემორიალურ პრემიაზე ნომინანტის წარდგენის უფლება 2022 წლამდე უფლება მხოლოდ საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკას ჰქონდა. 2022 წლიდან კი, ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან ერთად, მწერალთა სახლიც წარადგენს ნომინანტს.

In 2022, the Writers' House will present a nominee for Astrid Lindgren Memorial Award for the first time.
The Astrid Lindgren Memorial Award was created in 2002 by the Swedish government to protect the rights of children.
Each year, the award awards an author, an illustrator or an organization worldwide that has made a significant contribution to the development of children's and youth literature.
The Astrid Lindgren Award is the greatest award in children's and adolescent literature and aims to motivate the habit and the culture of reading among youth.
It should be noted that until 2022, only the National Parliamentary Library of Georgia had the right to present a nominee for the Astrid Lindgren Memorial Award Georgia. 2022, along with the National Library, the Writers' House will also present a nominee.