წიგნისა და საავტორო უფლებების დღეს თბილისი ერთი წლით წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი გახდა. თბილისის მერიისა და იუნესკოს ერთობლივი პროექტი 23 აპრილს, „აბრეშუმის ქარხანაში“ ოფიციალურად გაიხსნა და დედაქალაქის მერმა კახა კალაძემ წიგნის დედაქალაქის სტატუსი კუალა ლუმპურის მერიის დელეგაციისგან გადმოიბარა.
World Book Capital (წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი) ფართომასშტაბიანი პროექტია, რომელიც 2001 წელს, UNESCO-ს გენერალური კონფერენციის გადაწყვეტილებით დაარსდა. პირველი დედაქალაქი მადრიდი იყო, შარშან კი წიგნის დედაქალაქი კუალა ლუმპური გახდა, რომელმაც, მსოფლიო პანდემიის მიუხედავად, პროექტი წარმატებით განახორციელა. პროექტი მიზნად ისახავს წიგნისა და კითხვის პოპულარიზაციას, ხელს უწყობს წიგნის ინდუსტრიისა და მასთან დაკავშირებული ყველა სფეროს განვითარებას, თანამედროვე ავტორების, მთარგმნელების, ბიბლიოთეკების, გამომცემლების ხელშეწყობას.
მწერალთა სახლი „თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის“ ერთ-ერთი მთავარიპარტნიორია და მთელი წლის განმავლობაში ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მულტიფუნქციური ბიბლიოთეკების გაერთიანებასთან რამდენიმე ინიციატივით ითანამშრომლებს:
• რეპრესირებული მწერლების მუზეუმი
• თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალი
• ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგი
• მწერალთა რეზიდენციები
„თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის“ ფარგლებში მწერალთა სახლის ორგანიზებით, მიმდინარე წლის 6-9 ივლისს გაიმართება რიგით მე-11 ყოველწლიური ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგი, რომლის ფარგლებშიც თბილისს ეწვევა მხატვრული და საბავშვო ლიტერატურის 10-მდე ფრანგულენოვანი გამომცემელი. ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგის მთავარი მიზანი ქართული ლიტერატურის საზღვარგარეთ პოპულარიზაცია, მისი თარგმნის პროცესის ხელშეწყობა და ამ გზით ქართული საგამომცემლო სფეროს განვითარებაა. სპეციალურად შემუშავებული ოთხ დღიანი პროგრამის განმავლობაში მონაწილეები გაეცნობიან ქართული წიგნის ბაზარს, სექტორში მიმდინარე მოვლენებს, შეხვდებიან ქართველ გამომცემლებსა და ავტორებს.
ამ ერთი წლის განმავლობაში მწერალთა სახლი და "თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი", სპეციალურად პროექტის ფარგლებში უმასპინძლებენ სხვადასხვა ტიპის სარეზიდენციო პროგრამებს:
• გაცვლითი პროგრამები უცხოურ მწერალთა რეზიდენციებთან და ფესტივალებთან ;
• სარეზიდენციო პროგრამა ახალგაზრდა მწერლებისთვის;
გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში უკვე დაგეგმილია თანამშრომლობა ორ რეზიდენციასთან: სამწერლო რეზიდენცია ლა კორუნაში, ესპანეთში. ასევე, რეზიდენცია და ლიტერატურულ ფესტივალ Folio-ში მონაწილეობა პორტუგალიაში, ქალაქ ობიდოშში . ობიდოშს მინიჭებული აქვს "იუნესკოს ლიტერატურის შემოქმედებითი ქალაქის" სტატუსი. ობიდოშის რეზიდენციასთან თანამშრომლობის ფარგლებში, ქართველი ავტორი დაესწრება ლიტერატურულ ფესტივალს Folio, ხოლო პორტუგალიელი ავტორი თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალის სტუმარი იქნება.
მწერალთა სახლი „თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქთან“ ერთად მხარს დაუჭერს ქართველი ავტორის
გამგზავრებას, რეზიდენციაში ცხოვრებას და მუშაობას, სანაცვლოდ კი უმასპინძლებს ორ ავტორს პორტუგალიიდან და ესპანეთიდან.
2021 წელს „თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის“ და თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალი - TIFL ითანამშრომლებენ და სექტემბრის ბოლოს, საინტერესო პროგრამას შესთავაზებენ წიგნების
მოყვარულებს და უმასპინძლებენ მნიშვნელოვან საერთაშორისო ავტორებს.
2021 წლის ნოემბერ-დეკემბერში კი მწერალთა სახლში გაიხსნება რეპრესირებულ მწერალთა მუზეუმი. რომლის მიზანია შეისწავლოს და საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი გახადოს, 1920-იან წლებიდან მოყოლებული, საბჭოთა ხელისუფლების მიერ რეპრესირებულ მწერლებზე არსებული ინფორმაცია. პროექტი ხორციელდება საბჭოთა კვლევის ლაბორატორიასთან თანამშრომლობით.
World Book Capital - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი 2002 წელს, UNESCO-ს გენერალური კონფერენციის გადაწყვეტილებით დაარსდა. ის მიზნად ისახავს წიგნისა და კითხვის პოპულარიზაციას, ხელს უწყობს წიგნის ინდუსტრიისა და მასთან დაკავშირებული ყველა სფეროს განვითარებას, თანამედროვე ავტორების, მთარგმნელების, ბიბლიოთეკების, გამომცემლების ხელშეწყობას.
იუნესკოს პროექტი „თბილისი - წიგნის მსოფლიო დედაქალაქი“ ხორციელდება თბილისის მერიის ინიციატივითა და საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით.

On World Book and Copyright Day, Tbilisi became the World Book Capital for one year. The joint project of Tbilisi City Hall and UNESCO was officially opened on April 23 at the "Silk Factory" and the mayor of the capital Kakha Kaladze was handed over the status of the Book Capital by the delegation of Kuala Lumpur City Hall.
World Book Capital is a large-scale project established in 2001 by the decision of the General Conference of UNESCO. The first capital was Madrid, and last year the book capital became Kuala Lumpur, which, despite the global pandemic, successfully implemented the project. The project aims to popularize books and reading, promotes the development of the book industry and all related fields, assists contemporary authors, translators, libraries, publishers.
The Writers' House is one of the main partners of "Tbilisi - World Book Capital" and will cooperate with the Union of Multifunctional Libraries of Tbilisi Municipality throughout the year with several initiatives:
• The Museum of Repressed Writers
• Tbilisi International Festival of Literature
• Literary forum-dialogue
• Writers' residences
Within the frames of "Tbilisi - World Book Capital" the Writers' House will organize the 11th Annual Literary Forum-Dialogue on July 6-9 this year, within the framework of which up to 10 French-language publishers of fiction and children's literature will visit Tbilisi. The main goal of the literary forum-dialogue is to popularize Georgian literature abroad, to facilitate its translation process and thus develop the field of Georgian publishing. During the specially designed four-day program, the participants will get acquainted with the Georgian book market, current events in the area, meet with Georgian publishers and authors.
During this year, specifically within the frames of the project, the Writers' House and "Tbilisi - World Book Capital" will host various types of residency programs:
• Exchange programs with residences of foreign writers and festivals;
• Residency program for young writers;
The exchange program already plans to collaborate with two residences: a writing residency in La Coruna, Spain and a residence and participation in the Folio Literary Festival in Obidos, Portugal. Obidos has been awarded the status of " UNESCO Creative City of Literature". Within the frames of cooperation with Obidos Residence, the Georgian author will attend the Folio Literary Festival, while the Portuguese author will be a guest of Tbilisi International Festival of Literature.
Writers' House together with "Tbilisi - World Book Capital" will support the Georgian author’s travel, accommodation and work in residence, and in return will host two authors Portugal and Spain.
In 2021, “Tbilisi - World Book Capital” and Tbilisi International Festival of Literature- TIFL will cooperate and at the end of September, will offer an interesting program to book lovers and will host important international authors.
In November-December 2021, a Museum of Repressed Writers will open at the Writers' House. The Museum aims to explore and make available to the public information on writers who have been repressed by the Soviet government since the 1920s. The project is implemented in collaboration with the Soviet Research Laboratory.
World Book Capital was established in 2002 by the decision of the General Conference of UNESCO. It aims to popularize books and reading, promotes the development of the book industry and all related fields, assists contemporary authors, translators, libraries, publishers.
UNESCO project "Tbilisi - World Book Capital" is implemented at the initiative of Tbilisi City Hall and with the support of the Bank of Georgia.