2021 წელს, საბჭოთა ოკუპაციიდან 100 წლის შემდეგ მწერალთა სახლში რეპრესირებულ მწერალთა მუზეუმი გაიხსნება.
1921 წლის თებერვალში საქართველოს გასაბჭოებიდან მესამე დღეს, 28 თებერვალს, საქართველოს რევოლუციურმა კომიტეტმა დავით სარაჯიშვილის სახლი, პაოლო იაშვილის ინიციატივითა და საქართველოს კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის დადგენილებით, ქართველ მწერლებსა და ხელოვანებს გადასცა.
1925-1926 წლის „ცნობათა კრებულში“, რომელიც ტიციან ტაბიძის რედაქციით გამოვიდა, ვკითხულობთ: „ხელოვნების სასახლე დაარსებულია 1921 წელს გასაბჭოების პირველ დღეებში. მწერალთა კავშირის დელეგაციის მიმართვის თანახმად სარევოლუციო კომიტეტმა განსაკუთრებული დეკრეტით ყოფილი სარაჯიშვილების სახლი, შემდეგ აკაკი ხოშტარიასი, გამოაცხადა ხელოვნების სასახლედ. "
მიუხედავად იმისა, რომ შენობა ქართველ მწერლებსა და ხელოვანებს რევკომმა გადასცა, მოგივანებით, იმავე რეჟიმს ამ კედლებშივე გამოჰქონდა განაჩენი მწერლებისა და პოეტებისთვის. ამიტომაც ნიშანდობლივია, რომ რეპრესირებული მწერლების ხსოვნისადმი მიძღვნილი მუზეუმი სწორედ ამ სივრცეში განთავსდება. რეპრესირებული მწერლების მუზეუმი საბჭოთა ტერორის მსხვერპლთა შესახებ არსებულ მეხსიერებასა და აქამდე უთქმელ ისტორიებს გააცოცხლებს; მოგვითხრობს პერიოდზე, კონტექსტზე და იმ მექანიზმებზე, რომლებსაც ტოტალიტარული სახელმწიფო იყენებდა „მწერლობის მოსათვინიერებლად“.

In 2021, 100 years after the Soviet occupation, a museum of repressed writers will open in the Writers' House.
In February 1921, the third day after the sovietization of Georgia, on February 28, the Georgian Revolutionary Committee handed over the house of Davit Sarajishvili to Georgian writers and artists at the initiative of Paolo Iashvili and by the resolution of the Central Committee of the Georgian Communist Party.
In the "Collection of notifications" of 1925-1926, published by Titsian Tabidze, we read: "The Palace of Arts was founded in 1921 in the first days of the Soviet Union. According to the appeal of the delegation of the Writers' Union, the Revolutionary Committee issued a special decree declaring the house belonging previously to the Sarajishvili family, and then to Akaki Khoshtaria, a Palace of Arts. "
Although the building was handed over to Georgian writers and artists by Revolutionary Committee, later, the same regime issued a verdict against writers and poets within these walls. It is therefore especially worth mentioning that a museum dedicated to the memory of repressed writers will be located in this space. The Museum of Repressed Writers will revive the existing memory of the victims of Soviet terror and the untold stories; It tells the story of the period, the context, and the mechanisms used by the totalitarian state to "tame literature."