გამოცხადდა პროგრამა „უცხოური ლიტერატურა ქართულ თარგმანებში“
პროგრამა „უცხოური ლიტერატურა ქართულ თარგმანებში“ განკუთვნილია ქართველი გამომცემლებისთვის, რომლებსაც სურთ უცხოური ლიტერატურის ქართულ ენაზე თარგმნა და გამოცემა.
1.1 პროგრამა „უცხოური ლიტერატურა ქართულ თარგმანებში“ განკუთვნილია ქართული გამომცემლობებისთვის;
1.2 სათარგმნად შერჩეული უცხოური ლიტერატურა უნდა განეკუთვნებოდეს შემდეგ ლიტერატურულ ჟანრებს: პროზა, პოეზია, დრამატურგია, სამეცნიერო-პოპულარული, დოკუმენტური პროზა (პროგრამა არ ითვალისწინებს სასწავლო-სამეცნიერო ლიტერატურის, ლექსიკონების და საბავშვო-საყმაწვილო ლიტერატურის თარგმანების ხელშეწყობას);
1.3 გამომცემლობის მიერ სათარგმნად და გამოსაცემად შერჩეული უცხოური ლიტერატურა არ უნდა იყოს ცალკე წიგნად გამოცემული ქართულ ენაზე;
1.4 განაცხადების შერჩევისას უპირატესობა მიენიჭება იმ ავტორს, რომლის ნაწარმოებების თარგმანები 3-ზე მეტ ქვეყანაშია გამოცემული;
1.5 უცხოური მხატვრული ლიტერატურის ქართული თარგმანი ორიგინალიდან უნდა იყოს შესრულებული;
1.6 გამომცემელს არ შეუძლია შემოიტანოს განაცხადი იმ შემთხვევაში თუ აღნიშნული პროექტის თარგმანის ხარჯის დასაფარად მოპოვებული აქვს ან გეგმავს მოიპოვოს დამატებითი დაფინანსება სხვა წყაროდან;
1.7 2021 წელს დაფინანსებული პროექტები უნდა დასრულდეს არაუგვიანეს 2021 წლის 30 ნოემბრისა.
იმ შემთხვევაში, თუ საუბარია ქართულ ენაზე გამოცემული უცხოური ლიტერატურის ახალი თარგმანის გამოცემაზე, განმცხადებელმა ან მთარგმნელმა, მოთხოვნილ სავალდებულო დოკუმენტაციას უნდა დაურთოს სამოტივაციო წერილი, სადაც წამოდგენილი იქნება ნაწარმოების ხელახალი თარგმნის საჭიროების დასაბუთება.
2. მოთხოვნილი დაფინანსება
ქართული გამომცემლობის მხრიდან პროექტისთვის მოთხოვნილი დაფინანსება შესაძლებელია ითვალისწინებდეს მხოლოდ თარგმანის ხარჯის დაფარვას.
3. დოკუმენტაციის რეგისტრაციის პროცედურა
3.1 მოთხოვნილი დოკუმენტაცია მწერალთა სახლში უნდა წარადგინოს გამომცემლობის დირექტორმა ან გამომცემლობის ნდობით აღჭურვილმა პირმა, რომელსაც დელეგირებული აქვს ხელმოწერის უფლება;
3.2 გამომცემლებმა მოთხოვნილი დოკუმენტაცია უნდა წარმოადგინონ ქართულ ენაზე ელექტრონული სახით.
3.3 პროგრამა „უცხოური ლიტერატურა ქართულ თარგმანებში“ ცხადდება ყოველწლიურად. განსახორციელებელი პროექტებისთვის განაცხადების მიღება იწარმოებს 9 იანვრიდან 9 თებერვლის ჩათვლით (18 საათამდე) გამომცემლობებმა მოთხოვნილი დოკუმენტაცია უნდა წარმოადგინონ ელექტრონული სახით მწერალთა სახლის ელ-ფოსტაზე: pirvelis@gmail.com.
3.4 თითოეულ გამომცემლობას შეუძლია წარმოადგინოს არა უმეტეს სამი განაცხადისა;
3.5 განაცხადების წარდგენა უნდა მოხდეს გამოცხადებული ვადების დაცვით;
3.6 საბოლოო ვადის გასვლის შემდეგ წარმოდგენილი განაცხადები აღარ მიიღება.
4.3 შედეგები აპლიკანტებს ეცნობებათ ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით სააპლიკაციო პერიოდის დასრულებიდან არა უგვიანეს 4 კვირის განმავლობაში.
5.1 შევსებული განაცხადის ფორმა;
5.2 წიგნის ავტორის მოკლე ბიოგრაფია;
5.3 საავტორო უფლებების მფლობელთან დადებული ხელშეკრულების ასლი (ორმხრივად ხელმოწერილი);
5.4 მთარგმნელის რეზიუმე / CV (რეზიუმეში აუცილებლად უნდა იყოს მითითებული მთარგმნელობითი გამოცდილება);
5.5 მთარგმნელთან დადებული ხელშეკრულების ასლი (ორმხრივად ხელმოწერილი);
5.6 წიგნის მოკლე ანოტაცია (პრემიები);
5.7 ანთოლოგიის შემთხვევაში - გამოცემის დეტალური აღწერილობა (ავტორების და ნაწარმოებების მითითებით);
5.8 თარგმანის ნიმუში (არანაკლებ 5 გვერდისა) ორიგინალთან ერთად;
5.9 პროექტის დეტალური ბიუჯეტი;
5.10 აღნიშნულ პროექტში სხვა თანადაფინანსების წყაროს არსებობის შემთხვევაში, შესაბამისი ორგანიზაციის თანხმობის წერილი:
ა) თანადაფინანსებაზე (თანხის მითითებით და ხარჯის კატეგორიის მითითებით);
ბ) მწერალთა სახლის მიერ თანადაფინანსებაში მონაწილეობაზე;
5.11 განმცხადებელი გამომცემლობის ოფიციალური საბანკო რეკვიზიტები, დამოწმებული ბანკის მიერ (საბანკო ანგარიშის მფლობელის სახელის, ბანკის დასახელების და მისამართის, IBAN, SWIFT მითითებით).
6.1 დასაფინანსებლად შერჩეული პროექტების დამტკიცების შემდგომ, მწერალთა სახლი გამომცემლობებთან აფორმებს ხელშეკრულებას;
6.3 ხელშეკრულებას ხელს აწერს ორივე მხარის წარმომადგენელი: ერთი მხრივ, მწერალთა სახლის დირექტორი, ხოლო, მეორე მხრივ, ქართული გამომცემლობის დირექტორი ან მისი ნდობით აღჭურვილი პირი;
6.5 დაფინანსება მოხდება პროექტის განხორციელების და ორივე მხარის მიერ მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმების შემდგომ;
ა) ქართული გამომცემლობა გამოსცემს წიგნის სრულ ტირაჟს, რომელიც მითითებილი იქნება აპლიკაციასა და ხელშეკრულებაში;
ბ) მწერალთა სახლში წარმოადგენს გამოცემული წიგნის არანაკლებ 15 ეგზემპლარს;
გ) სახელშეკრულებო თანხის ფარგლებში გათვალისწინებულ ხარჯვის და წიგნის ბეჭდვის დამადასტურებელ დოკუმენტაციას (მთარგმნელსა და გამომცემელს შორის გაფორმებულ მიღება-ჩაბარების აქტი და გამოცემის სრული ტირაჟის ბეჭდვის დამადასტურებელი დოკუმენტი);
6.7 გამომცემლობა ვალდებულია, გამოცემულ წიგნში აღნიშნოს მწერალთა სახლისა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ გაწეული მხარდაჭერის შესახებ, კერძოდ, წიგნში მითითებული უნდა იყოს მწერალთა სახლის და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ლოგოები და შემდეგი სიტყვები: წიგნი გამოიცა მწერალთა სახლის და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით.

The program “Foreign literature in Georgian translation” is intended for Georgian publishers wishing to translate and publish foreign literature in Georgian language.
1.1 Program “foreign literature in Georgian translation” is intended for Georgian publishers;
1.2 The literature ed for translation must belong to the following literary genres: prose, poetry, drama, scientific-popular, document prose (the program does not support translation of teaching-scientific literature, vocabularies and children’s / youth literature).
1.3 The foreign literature ed for translation by publishers, must not be published as a separate book in Georgian.
1.4 During application ion, priority will be given to the author whose works have been translated and published in more than 3 countries.
1.5 Georgian translation of foreign literature must be carried out the original language.
1.6 The publishers cannot apply if they have or plan to seek additional funding sources to cover the costs of the ed translation.
1.7 The projects funded in 2021 must be completed on November 30th, 2021.
In case the publisher plans to make a new translation of the literature already published in Georgian, the publisher or translator must add a motivation letter to the required documentation, they will substantiate the need to translate specific literature once again.
2. Requested funding
The funding for project, requested by Georgian publishers can only be intended to cover translation costs.
3. Procedure for documentation registration
3.1 The required documentation must be presented to Writers’ House by the director of the publishing house or the entrusted person who has the right of signature.
3.2 The publishers must present the required documentation in Georgian electronically.
3.3 The program “Foreign literature in Georgian translation” is announced annually. Applications can be submitted to January 9th of current year until February 9th (18:00 o’ clock). Publishing houses have to submit electronic version of applications to:pirvelis@gmail.com.
3.4 Each publisher can present no more than three applications
3.5 The applications must be presented before the deadline;
3.6 Applications presented after the deadline will not be accepted.
4. Assessment procedure of applications
4.1 Applications will be reviewed by the Supervisory Board of Writers’ House.
4.2 The Supervisory Board will the applications which will receive funding.
4.3 The applicant will be notified by email 4 weeks after the application deadline.
5. Required documentation
5.1 Filled out application form;
5.2 Short biography of the book author;
5.3 copy of contract with the owner of copyright (signed by both parties);
5.4 Translator’s resume/ CV (CV must include the translating experience);
5.5 Copy of contract with the translator (signed by both parties);
5.6 Short annotation of the book (awards)
5.8 Sample translation (no less than 5 pages) together with the original.
5.9 Detailed budget of the project
5.10 In case of co-funding source of the mentioned project, consent letter respective organization
a) to co-funding (indicating the amount of money and cost categories)
b) to participation of Writers’ House in co-funding.
5.11 Official bank requisites of the applicant publisher, verified by the bank (indicating the name of the account holder, bank name, address, IBAN and SWIFT)
If necessary, Writers’ House can request additional information.
6. Terms of funding and contract
6.1 After approving the ed projects for funding, Writers’ House will sign the contract with the publishers.
6.2 The contract will draw on:
a) the contract with the copyright holder
b) contract with the translator
c) Detailed budget of the project
6.3 The contract is signed by the representatives of two parties: one the one hand the director of Writers’ House, and on the other hand the director or entrusted person of Georgian publishing house.
6.4 Implementation of the project must be based on the terms of the signed contract.
6.5 The funding will take place after project implementation and signing of the delivery-acceptance certificate.
6.6 The terms of contract are considered fulfilled after:
a) The Georgian publisher publishes the book in full circulation, which was indicated in application and contract.
b) It presents minimum 15 copies of the book to Writers’ House.
c) It presents documentation proving the translation and printing costs envisaged by the contract (delivery and acceptance certificate between the publisher and translator, and the document proving the full print edition)
6.7 The publisher must mention the support of Writers’ House and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia in the book, specifically, the book must have the logos of Writers’ House and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia with the following words: The book was published with the support of Writers’ House and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.