მწერალთა სახლი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან ერთად აცხადებს პიესების კონკურსს მარი სკლადოვსკა კიურის ცხოვრების შესახებ. კონკურსი ტარდება ევროკავშირის კვლევებისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის „ჰორიზონტი 2020“ დაფინანსებით, პროექტის „კაპიტანი: მეცნიერება კაპიტანია“ ფარგლებში.
პიესების კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ 20-35 წლის ახალგაზრდებს.
კონკურსის მიზანია საქართველოში ევროპული მემკვიდრეობის პოპულარიზაცია; სახელოვნებო დარგებში მეცნიერული თემატიკის ჩართვა; დრამატურგიასა და თეატრში საყოველთაოდ ცნობილი მეცნიერების ცხოვრების ამსახველი პიესებისა და სპექტაკლების შექმნა; ახალგაზრდა და ჯერ კიდევ უცნობი დრამატურგების გამოვლენა და მათი საქმიანობის ხელშეწყობა.
კონკურსის მონაწილეებს ევალებათ, შექმნან ერთ ან ორმოქმედებიანი პიესა მარი სკლადოვსკა კიურის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ.
გამარჯვებული კონკურსანტი დაჯილდოვდება პრემიით 2,600 ლარის ოდენობით (პრემია მოიცავს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ ყველა გადასახადს).
კონკურსის მონაწილეებმა ნაწარმოებები უნდა მოგვაწოდონ ელექტრონულად (MS word დოკუმენტით) მეილზე: writershousegeo@gmail.com 2020 წლის10 დეკემბრამდე.
კონფიდენციალური ჟიური, რომელიც 3 წევრისაგან შედგება, განიხილავს საკონკურსო ნაწარმოებებს და 2020 წლის17 დეკემბერს გამოავლენს კონკურსის ერთ გამარჯვებულს.

The Writers' House together with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia announces a theatre play contest about the life of Marie Skladowska Curie. The competition is funded by the EU Research and Innovation Framework Program "Horizon 2020" within the project "Captain: Science is Captain".
Young contestantsaged 20-35 can participate in the play competition.
The aim of the contest is to popularize the European heritage in Georgia; involve scientific topics in various fields of art; create plays and performances depicting the life of well-known scienctists in drama and theater; identify young and yet unknown playwrights and promote their work.
Contestants are required to create a one- or two-act play about the life and work of Marie Skladowska Curie.
The winning contestant will be awarded a prize in the amount of GEL 2,600 (the prize includes all taxes envisaged by the legislation of Georgia).
Contestants must submit entries electronically (with MS word document) by email: writershousegeo@gmail.com by December 10, 2020
The confidential jury, consisting of 3 members, will review the contest entries and reveal one winner of the competition on December 17, 2020.
In case of non-compliance with the terms and conditions, the competition entries will not be reviewed!