10 ნოემბერს 18:00 საათზე დავით სარაჯიშვილის სახლის საზეიმოდ გახსნიდან 115 წლის თავზე მაჩაბლის 13-ში დავით სარაჯიშვილის მემორიალური მუზეუმი გაიხსნება.
სარაჯიშვილისეული სახლის მეორე სართულზე, ისევ მოიყრის თავს დავით სარაჯიშვილისა და ეკატერინე ფორაქიშვილის ნივთები - ლიმოჟის ფაბრიკაში სპეციალურად ამ სახლისთვის დამზადებული სადილის სერვიზი დავითის მონოგრამით; მარსელის გამჭირვალე, იასამნისფერი კრამიტი, რომლითაც სახლის ერთი ფლიგელი იყო გადახურული; სამგზავრო ჩემოდანი, სეიფი, ჭურჭელი, სუვენირები და სხვადასხვა ისტორიული დოკუმენტები. მუზეუმში მოსულ დამთვალიერებელს შესაძლებელობა ექნება გაეცნოს დავითისა და ეკატერინეს ცხოვრებისა და მოღვაწეობის საინტერესო დეტალებს, კედლებზე დატანილი მათი ბიოგრაფიის ნიშვნელოვანი მომენტებით.
ეს დღე ისტორიულია მწერალთა სახლისთვისაც - ამ სახლის გახსნის დღიდან მთელი გუნდის ერთ-ერთი უმთავრესი ამოცანა დავით სარაჯიშვილის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის პოპულარიზაცია, მისი ღვაწლის ჩვენი საზოგადოებისათვის ხელახალი გაცნობა და შეხსენებაა. დავით სარაჯიშვილის სახელი საბჭოთა ეპოქამ მიზანმიმართულად წაშალა ჩვენი ცნობიერებიდან - 70 წლის მანძილზე საზოგადოებამ თითქმის არაფერი იცოდა მისი მრავალმხრივი მოღვაწეობისა და ქველმოქმედების შესახებ.
დავით სარაჯიშვილი არამხოლოდ პირველი ქართული კონიაკის მწარმოებელი, არამედ ის ადამიანი იყო რომლის ქველმოქმედებამ მნიშვნელოვნად განაპირობა მე-20 საუკუნის საქართველოს თითქმის ყველა სფეროს წარმატება, დაწყებული ეკონომიკიდან, თეატრით, მუსიკით, უნივერსიტეტით, ხელოვნებითა თუ ლიტერატურით დამთავრებული. შესაბამისად, დავით სარაჯიშვილის მუზეუმი ეს არის მეოცე საუკუნის დასაწყისის საქართველოს ისტორია, რომელსაც, ვფიქრობთ, ბევრი დამთვალიერებელი ეყოლება და მალე დაიკავებს ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ადგილს თბილისის ღირსშესანიშნაობებს შორის.
მწერალთა სახლი მადლობას უხდის ყველას, ვისაც სულ მცირე წვლილი მაინც მიუძღვის ამ იდეის საქმედ ქცევაში. უპირველესად კი საქველმოქმედო ფონდ „სარაჯიშვილს“, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციას და თიბისი ფონდს ფინანსური მხარდაჭერისათვის.
ასევე, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის იოსებ გრიშაშვილის სახელობის ისტორიის მუზეუმს(ქარვასლას) მოწოდებული უნიკალური ექსპონატებისთვის და თბილისის მერიას მუზეუმის ექსპოზიციის მომზადების ფინანსური მხარდაჭერისთვის.

On November 10, at 18:00, on the 115th anniversary of the opening of Davit Sarajishvili's house, the Davit Sarajishvili Memorial Museum will be opened at 13 Machabeli street.
On the second floor of the Sarajishvili house, the belongings of Davit Sarajishvili and Ekaterine Porakishvili are gathered again - a dinner service made especially for this house in the Limoges factory with a monogram of David Sarajisjvili; the transparent, purple tile of Marcel, which used to cover one wing of the house; travel suitcase, safe, kitchenware, souvenirs and various historical documents. Visitors to the museum will have the opportunity to learn interesting details of the life and work of David and Catherine, with significant moments of their biography depicted on the walls of the house.
This day is also historic for the Writers' House - since the opening of this house, one of the main tasks of the whole team is to popularize the life and work of Davit Sarajishvili, to re-introduce and remind the community of his work. Davit Sarajishvili's name was deliberately erased our consciousness by the Soviet era - for 70 years the public knew almost nothing about his multifaceted work and philanthropy.
Davit Sarajishvili was not only the first Georgian brandy producer, but also a man whose philanthropy significantly contributed to the success of almost every field in 20th century Georgia, economics, theater, music, university, art or literature. Therefore, the Davit Sarajishvili Museum is the history of Georgia at the beginning of the twentieth century, which, we think, will have many visitors and will soon become one of the most important places among the historic sights of Tbilisi.
The Writers' House would like to thank all those who have made even the slightest contribution to turning thie idea into reality. First of all, to the Sarajishvili Charitable Foundation, the Georgian Business Association and the TBC Foundation for financial support, also, for the unique exhibits provided to the Ioseb Grishashvili History Museum (Karvasla) of the Georgian National Museum and for the financial support of the Tbilisi City Hall in preparing the museum exposition.