წელს იაკობ გოგებაშვილის საიუბილეო წელია - 27 ოქტომბერს მისი დაბადებიდან 180 წელი სრულდება.
მის მემკვიდრეობაში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოცემაა „ბუნების კარი“. სწორედ ამიტომ, მწერალთა სახლს სურს, სკოლის მოსწავლეებს შესთავაზოს ახალი პროექტი - „იაკობის „ბუნების კარი“ დღეს“.
როგორც იცით, „ბუნების კარი“ პირველად 1868 წელს გამოიცა. ეს იყო იაკობ გოგებაშვილის მიერ შედგენილი პირველი საკლასო საკითხავი წიგნი ქართულ ენაზე. წიგნი შემდეგ კვლავ არაერთხელ გამოიცა, შევსებული და გადამუშავებული, რადგან იაკობი დიდ მნიშვნელობას ანიჭებდა წიგნის სრულყოფას. მის მიერ საბოლოოდ შევსებული და გადამუშავებული ოცდამეერთე გამოცემა 1912 წელს დაიბეჭდა.
პროექტის მიზანია საქართველოს სკოლების III-VI კლასის მოსწავლეებმა შემოგვთავაზონ „ბუნების კარის“ განახლებული, საკუთარი ვერსია - მათ რომ საშუალება ჰქონდეთ, რა მასალას და თემებს შეიტანდნენ თანამედროვე რედაქტირებულ „ბუნების კარში“.
სწორედ ამაზე იმუშავებენ მწერალთა სახლში ბავშვები.
პროექტში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ საქართველოს სკოლების III-VI კლასის მოსწავლეებს. მსურველებმა უნდა შეავსონ განაცხადის ფორმა და არაუგვიანეს 28 სექტემბრისა გამოგზავნონ მისამართზე vguleuri@writershouse.ge .
მონაწილეები შეირჩევიან მათ მიერ შევსებული განაცხადის ფორმის მიხედვით. უპირატესობა მიენიჭება მათ მიერ შემოთავაზებული თემების მრავალფეროვნებას და საინტერესო იდეებს.
შერჩეული მონაწილეები შეიკრიბებიან 3 ოქტომბერს მწერალთა სახლში, სადაც მათ კიდევ ერთხელ უამბობენ იაკობ გოგებაშვილის „ბუნების კარის“ შესახებ.
ძირითადი ნაწილი დაეთმობა „ბუნების კარის“ თანამედროვე, ხელნაკეთი წიგნის შექმნას - გამოცდილი მენტორის ხელმძღვანელობით მონაწილენი შექმნიან ხელნაკეთ წიგნს. მათი ამოცანა იქნება მოიფიქრონ ის მასალა და თემები, (სათაური და მოკლე აღწერა), რაც მათი აზრით შევიდოდა დღეს იაკობ გოგებაშვილის „ბუნების კარის“ ახალ გამოცემაში.

This year is the anniversary year of Iakob Gogebashvili - October 27 marks the 180th anniversary of his birth.
One of the important editions of his legacy is Door To Nature. That is why the Writers' House wants to offer schoolchildren a new project - "Door To Nature Today" by Iakob Gogebashvili.
"Door to Nature" was first published in 1868. This was the first schoolbook in Georgian language written by Iakob Gogebashvili. The book was amended, completed and reprinted several times, as it was very important for Iakob Gogebashvli to bring the book to perfection. The twenty-first edition, which was finally completed and revised by him, was published in 1912.
The aim of the project is for the students of III-VI grades of Georgian schools to offer us an updated, their own version of "Door to Nature". More specifically, we would like to know if they had the opportunity, what material and themes they would incorporate into the modern edited "Door to Nature".
Students of III-VI ades of Georgian schools can participate in the project. Applicants must complete the application form and send it no later than September 28 to the following address: vguleuri@writershouse.ge
Participants will be ed according to the application form they have filled out. Preference will be given to the diversity of topics and interesting ideas offered by them.
The ed participants will gather on October 3 at the Writers' House, they will be told once again about Iakob Gogebashvili's "Door to Nature".
The main part will be devoted to the creation of a modern, handmade book "Door to Nature" - participants will create a handmade book under the guidance of an experienced mentor. Their task will be to think of the material and topics (title and short description) that they think would be included in the new edition of Iakob Gogebashvili's "Door to Nature" today.