19-20 სექტემბერს, ზუგდიდის ბოტანიკურ ბაღში მწერალთა სახლის ორგანიზებითა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით ზუგდიდის თანამედროვე ხელოვნების ფესტივალი F5 მესამედ გაიმართება.
F5-ის ტრადიციულ ლიტერატურულ და მუსიკალურ პროგრამას წელს პირველად თანამედროვე ქართული დოკუმენტური ფილმების პროგრამა დაემატება, რომელსაც წარმოადგენს საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრი.
ზუგდიდის თანამედროვე ხელოვნების ფესტივალის ლიტერატურული პროგრამის მონაწილეები იქნებიან: ზურაბ ქარუმიძე, თამთა მელაშვილი, დათო ბარბაქაძე, შალვა ბაკურაძე, ცოტნე ცხვედიანი, ქეთი ქანთარია, ანი კოპალინი.
ფესტივალზე გაიმართება ამირან დოლიძისა და ირინა ჟორდანიას ფილმების ჩვენება და განხილვა.
საფესტივალო დღეების დასკვნითი, მუსიკალური ნაწილის მასპინძლები იქნებიან შოთა ადამაშვილი და ჯგუფი „წერილი“.
ზუგდიდის თანამედროვე ხელოვნების ფესტივალი „F5“ 2018 წლიდან ტარდება და ფესტივალის მიზანია სახელოვნებო პროცესის დეცენტრალიზაცია და ახალგაზრდა ხელოვანების ჩართულობით რეგიონში კულტურულ-შემოქმედებითი ცხოვრების ხელშეწყობა.
ფესტივალის ორგანიზატორები: ნიკა ლაშხია და გიორგი შონია.
2020 წლიდან ზუგდიდის თანამედროვე ხელოვნების ფესტივალი თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალის ქოლგის ქვეშ გაერთიანდა. თბილისის საერთაშორისო ლიტერატული ფესტივალი მწერალთა სახლის ორგანიზებით 2015 წლიდან ყოველწლიურად იმართება და ქვეყნის ლიტერატურული პროცესების მნიშვნელოვანი ნაწილი და ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული კულტურული ღონისძიებაა. 2020 წელს პანდემიის გამო ფესტივალის ჩატარება შეუძლებელი გახდა, ამიტომ თბილისის საერთაშორისო ლიტერატურული ფესტივალის ერთი ნაწილი ქართველი ავტორების და მთარგმნელების მონაწილეობით რეგიონალურ მასშტაბს შეიძენს და ზუგდიდში, თანამედროვე ხელოვნების ფესტივალზე გადაინაცვლებს.
ზუგდიდის თანამედროვე ხელოვნების ფესტივალი მხარდამჭერები არიან გამომცემლობა ინტელექტი, საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრი (GNFC) და სამეგრელოს დანიშნულების ადგილის მართვის ორგანიზაცია (DMO).

On September 19-20, in Zugdidi Botanical Garden the Contemporary Art Festival F5 will be held for the third time, the festival is organized by the Writers' House and financially supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
For the first time this year, a program of modern Georgian documentaries will be added to the traditional literary and musical program of F5, which is presented by the Georgian National Film Center.
Participants of the literary program of the festival will be: Zurab Karumidze, Tamta Melashvili, Dato Barbakadze, Shalva Bakuradze, Tsotne Tskhvediani, Keti Kantaria, Ani Kopalishvili.
The festival will screen and discuss the films of Amiran Dolidze and Irina Jordania.
Shota Adamashvili and the group "Tserili" will host the final musical part of the festival.
Zugdidi Contemporary Art Festival "F5" has been held since 2018 and its aim is to decentralize the art process and promote cultural and creative life in the region with the involvement of young artists.
Since 2020, Zugdidi Contemporary Art Festival has been united under the umbrella of Tbilisi International Festival of Literature. Tbilisi International Festival of Literature, organized by the Writers' House, has been held annually since 2015 and is an important part of the country's literary processes and one of the most popular cultural events. In 2020, Tbilisi International Festival of Literature, with the participation of Georgian authors and translators will acquire a regional scale and will relocate to the Zugdidi Contemporary Art Festival.