მწერალთა სახლი აცხადებს განაცხადების მიღებას უცხოელი გამომცემლების და ლიტერატურის აგენტებისთვის რიგით მე-10 ყოველწლიურ ლიტერატურულ ფორუმ-დიალოგში მონაწილეობის მისაღებად.
ახალი კორონავირუსის გავრცელების გამო, მწერალთა სახლი პასუხობს თანამედროვე გამოწვევებს და ფორუმი წელს, 30 ივნისიდან 3 ივლისის ჩათვლით პირველად, ონლაინ რეჟიმში წარიმართება.
ლიტერატურული ფორუმ-დიალოგის მთავარი მიზანი ქართული ლიტერატურის საზღვარგარეთ პოპულარიზაცია, მისი თარგმნის პროცესის ხელშეწყობა და ამ გზით ქართული საგამომცემლო სფეროს განვითარებაა.
2011-2019 წლებში ფორუმმა სხვადასხვა ქვეყნიდან საგამომცემლო სფეროს 140-ზე მეტ უცხოელ წარმომადგენელს უმასპინძლა.

Writers’ House of Georgia is delighted to announce a call for foreign publishers and literary agents wishing to participate in the 10th annual Literary Forum and Dialogue.
Writers’ House of Georgia responds to the challenges posed by the COVID_19 situation and for the first time the Literary Forum-Dialogue will be conducted online during 30 June-3 July, 2020.
The main goal of the Forum-Dialogue is to promote Georgian Literature abroad, facilitate literary translation process and through these measures assist the development of the publishing sector in Georgia.
In 2011-2019 the event has already hosted more than 140 foreign representatives of the international book sector worldwide.
The project is being implemented by the support of Ministry of Education, Sciences, Culture and Sport of Georgia and in partnership with the Frankfurter Buchmesse.