მწერალთა სახლი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის სამინისტროსთან ერთად აცხადებს ლიტერატურულ პრემია „ლიტერას“ კონკურსს 6 ნომინაციაში:
- წლის საუკეთესო წიგნის დიზაინი
ლიტერატურული პრემიის საკონკურსოდ განიხილება 2019 წელს ქართულ ენაზე წიგნად გამოცემული ორიგინალური ლიტერატურული ნაწარმოები; პრემიაზე წარდგენილი წიგნი უნდა იყოს წიგნის პირველი გამოცემა; წიგნის კონკურსზე წარდგენა შესაძლებელია მხოლოს გამომცემლის მიერ;
თითოეულ ნომინაციაში საკონკურსოდ წარმოდგენილი წიგნების რაოდენობა შეზღუდული არაა;
კონკურსის შედეგებს აფასებს მწერალთა სახლის მიერ შერჩეული კონფიდენციალური ჟიური, რომელიც 5 წევრისგან შედგება; გამარჯვებულის გამოვლენა მოხდება ფარული კენჭისყრით. ჟიური იტოვებს უფლებას, გამონაკლისის სახით, ერთჯერადად დაუშვას პრემიის გაყოფა ერთ ან ორ ნომინაციაში. ამ შემთხვევაში, საპრიზო თანხაც გაიყოფა ორად.
განაცხადის შემოტანის ბოლო ვადაა 2020 წლის 6 მარტი.
კონკურსანტების მოკლე ნუსხას ჟიური მაისის ბოლოს წარადგენს. გამარჯვებულების გამოვლენა მოხდება 8-იდან 11 ივნისამდე.

Writers' House, together with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia announces the contest for Litera Award in 6 nominations:
- Best book design of the year
- Best prose collection of the year
The winner of each nomination will receive monetary prize of Gel 5 000.
Original literary works published as books in Georgian in 2019 are eligible for contest; The book for contest must be the first edition. Only the publisher can present a book for contest. The number of presented books for each nomination is not limited. A special 5-member confidential jury ed by Writers' House assesses the contest results. The winner will be revealed through secret ballot. The jury reserves the right to split the award in one or two nominations as an exception, in this case the monetary prize will also be divided.
The deadline for submissions is March 6th, 2020.
The jury will present the shortlist of contestants at the end of May. The winners will be announced June 8th till June 11th.
- Application including contact information addressed to Natali Lomouri, the director of Writers' House. You can see the application form in link.