მწერალთა სახლი აცხადებს კონკურსს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის საბავშვო და საყმაწვილო ლიტერატურული პრემიის მოსაპოვებლად. პრემია გადაეცემა საბავშვო მწერლებს, ილუსტრატორებს და საბავშვო პროექტის ავტორებს.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის სამინისტროსა და მწერალთა სახლის ერთობლივი პრემია მიზნად ისახავს საბავშვო სალიტერატურო პროცესების განვითარებას, თანამედროვე საბავშვო ავტორების მოტივირებასა და წახალისებას. კონკურსი ხელს შეუწყობს ახალი საბავშვო ლიტერატურული ნაწარმოებების შექმნას, ასევე, მომავალი თაობის წიგნიერების ამაღლებას.
ნომინაციაზე საბავშვო დრამატურგია ნაწარმოებების წარდგენა განსხვავებული წესით ხდება: ვინაიდან ქართულ საბავშვო პერიოდიკაში თითქმის არ იბეჭდება საბავშვო პიესები და არც წიგნად გამოიცემა, ამიტომ ავტორებს მიეცემათ შესაძლებლობა, პიესები წარმოადგინონ ელექტრონული სახით.
6) საუკეთესო ნათარგმნი საბავშვო/საყმაწვილო წიგნი (გაიცემა ერთი პრემია)
8) საბავშვო ლიტერატურაში გაწეული ღვაწლისთვის (გაიცემა ერთი პრემია);
საკონკურსო მასალები მიიღება მწერალთა სახლში (მაჩაბლის ქ. 13. ტ. 297 41 01; 297 41 02) 7 ოქტომბრიდან 21 ოქტომბრამდე. დაჯილდოება გაიმართება დეკემბრის ბოლოს.
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის საბავშვო და საყმაწვილო ლიტერატურულ პრემიაზე განიხილება 2018 წელს წიგნად/ელექტრონულ წიგნად გამოცემული საბავშვო და საყმაწვილო ნაწარმოები (გარდა ნომინაციებისა „დრამატურგია“ და „საბავშვო ინოვაციური პროექტი);
წიგნის კონკურსზე წარდგენა შესაძლებელია მხოლოდ გამომცემლის მიერ (გარდა ნომინაციებისა - დრამატურგია და საბავშვო ინოვაციური პროექტი)
გთხოვთ, წარმოადგინოთ განცხადება (ნომინაციის მითითებით) და წიგნის სამი ეგზემპლარი.
დრამატურგიის ნომინაციაში ავტორებმა პიესები ელექტრონული სახით უნდა გადმოაგზავნონ ელფოსტაზე info@writershouse.ge (PDF ფაილი). თითოეულ ავტორს უფლება აქვს გამოგზავნოს ერთი პიესა.
„საბავშვო საყმაწვილო ინოვაციური პროექტის“ კონკურსში პროექტის ავტორებმა ელფოსტაზე, info@writershouse.ge, უნდა გამოგზავნონ პროექტის აღწერილობა და ვებგვერდის მისამართი.
საკონკურსო წიგნებს 5 კაცისგან შემდგარი კონფიდენციალური ჟიური შეაფასებს. ჟიურის წევრები შეფასებისას ითვალისწინებენ წიგნების შესაბამისობას კონკურსის პირობებთან. ჟიური იტოვებს უფლებას გამონაკლისის სახით ერთჯერადად დაუშვას პრემიის გაყოფა ერთ ან ორ ნომინაციაში. ამ შემთხვევაში საპრიზო თანხაც გაიყოფა ორად.

Writers’ House announces competition to receive Iakob Gogebasvhili Children’s’ and Youth Literary Award. The award is given to children's writers, illustrators and authors of children's projects.
The joint award by The Ministry of Culture and Sport of Georgia and Writers’ House aims to develop children's literary processes, and to motivate and encourage contemporary children's authors. Establishment of this contest will promote creation of new children's literary works and will help to raise the literacy level of future generation.
The works for this nomination - best children's drama will be presented according to different rule: since there are almost no children’s plays printed or issues as books in Georgian children’s periodical, the authors will have the opportunity to present the plays in electronic form.
The nomination will review a debutant authors’s book of different genres (prose, poetry, drama, painting)
The nomination will review foreign language books of different genres translated in Georgian (prose, poetry, drama)
There is a 2000 Gel prize for each nomination, and 3000 Gel for the nomination – contribution to children’s literature. Prize for contribution to children's literature is Gel 3000.
Materials for competition will be received at Writers’ House (13 Machabeli St. Tel: 297 41 01; 297 41 02) October 7 till October 21st. The award and a five member confidential jury will assess them. The award ceremony will be held at the end of December.
Children’s/youth works published as books/electronic books in 2018 will be reviewed for the award (except nominations drama and children’s innovative project).
Only the publisher can present a book for contest and fill out the application (except nominations drama and childrens innovative project).
For nomination “children’s and youth innovative project” the project authors mus send project description and web site address to the email: info@writershouse.ge
A five member confidential jury will be assesing the contest books. During evaluation the jury members consider / look at the relevance of books to the terms of contest. The jury retains the right to split the award in one or two nominations as an exception. In this case the monetary award will also be divided.