2 ოქტომბერს, ბოზარში, ბრიუსელში გაიმართება ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის დაჯილდოების ცერემონია 14 გამარჯვებული ავტორის მონაწილეობით, რომელთა შორის იქნება ქართველი მწერალი ბექა ადამაშვილი.
გამარჯვებულები 2019 წლის 22 მაისს, ბრუსელში, ევროკავშირში რუმინეთის მუდმივ წარმომადგენლობაში დაასახელეს რუმინეთის კულტურისა და ეროვნული იდენტობის მინისტრმა ბატონმა ვალერ-დანიელ ბრეაზმა და ევროკავშირის განათლების, კულტურის, ახალგაზრდობისა და სპორტის კომისარმა ბატონმა თიბორ ნავრაჩიჩმა.
კონკურსი 2019 წლის ევროპის ლიტერატურული პრიზის მოსაპოვებლად „შემოქმედებითი ევროპის“ პროგრამის ქვეყნებისათვის გამოცხადდა 2019 წლის 13 თებერვალს. იგი წიგნის გამავრცელებელთა ევროპული და საერთაშორისო ფედერაციის, ევროპის მწერალთა საბჭოსა და ევროპელ გამომცემელთა ფედერაციის ევროპული კომისიის (ევროკავშირის) ორგანიზებით გამოცხადდა.
ევროპის ლიტერატურული პრიზის 2019 წლის გამარჯვებულები ბექა ადამაშვილთან ერთად გახდნენ ლაურა ფროიდენტალერი (ავსტრია), პიია ლეინო (ფინეთი), სოფი დოლი (საფრანგეთი), რეკა მან-ვარჰეგი (უნგრეთი), ნიკოს ქრისოსი (საბერძნეთი), იან ქარსონი (ირლანდია), ჯიოვანი დოზინი (იტალია), დიანა ოპოლსკაიტე (ლიტვა), მართა ძიდო (პოლონეთი), ტატიანა ტიბულეაცი (რუმინეთი), ივანა დობრაკოვოვა (სლოვაკეთი), ჰასკა შიანი (უკრაინა) და მელისა ჰარისონი (გაერთიანებული სამეფო). თითოეული მათგანი მიიღებს ფულად ჯილდოს 5 000 ევროს ოდენობით. გამარჯვებული ავტორების ტექსტები გამოიცემა ინგლისურად და ფრანგულად და გამოქვეყნდება ერთ კრებულად.
კონკურსში მონაწილე თითოეულ ქვეყანაში შეიქმნა სპეციალური ჟიური, რომელმაც გამოავლენა გამარჯვებული. საქართველოში შერჩეულ იქნა 5 კაციანი ჟიური შემდეგი შემადგენლობით: ნატალია ლომოური, მწერალთა სახლის დირექტორი, მედეა მეტრეველი, ქართული წიგნის ეროვნული ცენტრის დირექტორი, თინათინ ბერიაშვილი, წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის დირექტორი, პაატა შამუგია, პოეტი და მთარგმნელი, საქართველოს პენ-ცენტრის პრეზიდენტი, დათო ბარბაქაძე, მწერალი და მთარგმნელი.
წიგნისა და ავტორის საკონკურსოდ წარდგენა შესაძლებელი იყო გამომცემლობის მიერ. თითოეულ გამომცემელს შეეძლო არაუმეტეს 5 მხატვრული (არა საბავშვო ან დოკუმენტური) წიგნის წარდგენა. ჟიურის წევრებს ასევე ჰქონდათ საკონკურსო კანდიდატების წარდგენის უფლება.
ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია აჯილდოებს და აღიარებს ლიტერატურული ნიჭით დაჯილდოებულ ახალბედა ავტორებს, ხაზს უსვამს თანამედროვე ევროპული ლიტერატურის სიმდიდრეს და, იმავდროულად, ყურადღებას ამახვილებს კონტინენტის უნიკალურ კულტურულ და ლინგვისტურ მემკვიდრეობაზე. ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის არსებობის 10-წლიანი ისტორიის განმავლობაში დაჯილდოვდა 108 ავტორი 4 ქვეყნიდან. შარშან ევროკავშირის ლიტერატურულმა პრემიამ 10 წლის იუბილე ნოველების კონკურსით, „ევროპული ამბებით“, აღნიშნა. კონკურსში მონაწილეობა შეეძლო წინა წლების ყველა ლაურეატს. თავისი ისტორიის ამ ახალი ციკლის საწყის ეტაპზე, პრემიამ პირველად დაასახელა ლაურეატები საქართველოდან და უკრაინიდან.
ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია ტარდება ევროპისა და საერთაშორისო წიგნის გამავრცელებელთა ფედერაციის (EIBF), ასევე, ევროპის მწერალთა საბჭოს (EWC) და ევროპელ გამომცემელთა ფედერაციისაგან (FEP) შემდგარი კონსორციუმის ორგანიზებითა და ევროკომისიის მხარდაჭერით. პრემია ფინანსდება შემოქმედებითი ევროპის მიერ და მონაწილეობა შესაძლებელია ყველა იმ ქვეყნისათვის, რომლებიც მონაწილეობენ კულტურული და შემოქმედებითი სექტორებისათვის ევროკავშირის დაფინანსების ამავე, 2014-2020 წლების პროგრამაში.
ყოველ საკონკურსო წელს თითოეულ მონაწილე ქვეყანაში კომპლექტდება ეროვნული ჟიური ლიტერატურის, საგამომცემლო და წიგნის გავრცელების სფეროს ექსპერტებით. 3-დან 5-მდე ავტორის შერჩევის შემდგომ, თითოეული ეროვნული ჟიური ირჩევს ლაურეატს. გამარჯვებულები ჯილდოვდებიან ფულადი პრიზით, იზრდება მათი ცნობადობა საზღვრებს გარეთ და საერთაშორისო მასშტაბით, რაც იწყება ბრიუსელში დაჯილდოების ცერემონიით და გრძელდება ევროპის მთავარ წიგნის ბაზრობებსა და სხვა ღონისძიებებში ჩართულობით.

On October 2nd, Bozar Center for Fine Arts in Brussels will hold the EU Prize for Literature Award Ceremony with participation of 14 winner authors, among them will be Beka Adamashvili.
The winners were announced on May 22nd, in Brussles, at Permanent Representation of Romania to the EU by Minister of Culture of Romania Mr. Valer-Daniel Breaz and by EU Education, Culture, Youth and Sport Commissioner, Mr. Tibor Navracsics.
The contest was announced on February 13th, 2019 for countries participating in “Creative Europe” Program. It was made possible by European and International Booksellers Federation, European Writers’ Council and EU Federation of European Publishers.
Together with Beka Adamashvili, the laureates of 2019 EU Prize for Literature Award were Jan Carson (Ireland), Nikos Chryssos (Greece), Sophie Daull (France), Ivana Dobrakovová (Slovakia), Giovanni Dozzini (Italy), Marta Dzido (Poland), Laura Freudenthaler (Austria), Melissa Harrison (United Kingdom), Piia Leino (Finland), Réka Mán-Várhegyi (Hungary), Daina Opolskaite (Lithuania), Haska Shyyan (Ukraine), Tatiana Țîbuleac (Romania).
Each laureate will receive monetary prize of EUR 5000. Their texts will be issued in English and in French and will be published in one collection.
In each participant country, a special jury was created, that ed the winner. In Georgia, a 5 member jury was ed including the following members: Natalia Lomouri, director at Writers’ House, Medea Meterveli, director at Georgian National Book Center, Tinatin Beriashvili, director at Georgian Publishers and Booksellers Association, Paata Shamugia, poet and translator, president of Pen-Center Georgia, Dato Barbaqadze, writer and translator.
The publisher was eligible to present the book and author for contest. Each publisher could present maximum 5 literary (not children’s or documentary) books. Also the jury members had the right to present the contest candidates.
The EU Prize for Literature awards and acknowledges emerging authors gifted with literary talent, emphasizes richness of contemporary European literature and simultaneously focuses on unique cultural and linguistic legacy of the continent. During the 10 year history of existence of EU Prize for Literature, 108 authors 4 countries have been awarded. Last year, the EU Prize for Literature celebrated its 10-year anniversary with contest of novellas, “European stories”. All laureates previous year could participate in contest. At the initial stage of its history’s new cycle, the Prize announced the laureates Georgia and Ukriane for the first time.
The EU Prize for Literature is held by European and International Booksellers Federation, European Writers’ Council and EU Federation of European Publishers and by support of European Commission. The award is financed by Creative Europe and all countries that participate in 2014-20 EC funded program for creative sectors are eligible to apply.
Each contesting year, in each country a national jury is staffed by experts areas of literature, publishing and bookselling. After ing 3 to 5 authors, each national jury s a laureate. The laureates are awarded monetary prizes, their recognition rises abroad and internationally, which starts by award ceremony in Brussels and continues by engagement in Europe’s book fairs and other events.