გვაქვს პატივი გამოვაცხადოთ 2019 წლის ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის 14 ლაურეატი:
ლაურა ფროიდენტალერი (ავსტრია), პიია ლეინო (ფინეთი), სოფი დოლი (საფრანგეთი), რეკა მან-ვარჰეგი (უნგრეთი), ბექა ადამაშვილი (საქართველო), ნიკოს ქრისოსი (საბერძნეთი), იან ქარსონი (ირლანდია), ჯიოვანი დოზინი (იტალია), დიანა ოპოლსკაიტე (ლიტვა), მართა ძიდო (პოლონეთი), ტატიანა ტიბულეაცი (რუმინეთი), ივანა დობრაკოვოვა (სლოვაკეთი), ჰასკა შიანი (უკრაინა) და მელისა ჰარისონი (გაერთიანებული სამეფო).
რუმინეთის კულტურისა და ეროვნული იდენტობის მინისტრმა ბატონმა ვალერ-დანიელ ბრეაზმა და ევროკავშირის განათლების, კულტურის, ახალგაზრდობისა და სპორტის კომისარმა ბატონმა თიბორ ნავრაჩიჩმა ოფიციალურად დაასახელეს გამარჯვებულები 2019 წლის 22 მაისს, ბრუსელში, ევროკავშირში რუმინეთის მუდმივ წარმომადგენლობაში.
„ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის მიზნები სრულ თანხვედრაშია რუმინეთის, როგორც ევროკავშირის პრეზიდენტი ქვეყანის ამოცანებთან, რაც გულისხმობს ევროკავშირის მდიდარი კულტურული და ენობრივი მრავალფეროვნების დაცვასა და ხელშეწყობას, საერთო ევროპული ფასეულობების გაძლიერებას, ჩვენი კულტურული და შემოქმედებითი სექტორის კონკურენტუნარიანობის განვითარებას. ევროპული ლიტერატურა ჩვენი კულტურული იდენტობის ძირეული ნაწილია, რომელსაც, თარგმანის საშუალებით, წვლილი შეაქვს საერთო კულტურული სივრცის ჩამოყალიბებაში. მოხარული ვარ, რომ ლაურეატების ოჯახი გაფართოვდა და კიდევ უფრო მეტი წევრი შეიძინა ამ ავტორების სახით, რომელთა მომავალი თარგმანები, ევროკავშირის მოქალაქეების სასარგებლოდ, ქვეყნებს შორის ხარისხიანი ლიტერატურის მიმოცვლას შეუწყობს ხელს,“ - განაცხადა რუმინეთის კულტურისა და ეროვნული იდენტობის მინისტრმა, ბატონმა ვალერ-დანიელ ბრეაზმა.
ბატონი თიბორ ნავრაჩიჩი, განათლების, ახალგაზრდობის, კულტურისა და სპორტის კომისარი აცხადებს, რომ „ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია ასახავს ევროპული ლიტერატურის შემოქმედებითობასა და მრავალფეროვნებას და აღიარებს ჩვენი წიგნის სექტორის მნიშვნელობას. ამ პრემიისა და შემოქმედებითი ევროპის პროგრამის საშუალებით, ევროკომისია ეხმარება ავტორებს, გამომცემლებს, მთარგმნელებსა და წიგნის გამავრცელებლებს, მკითხველს შესთავაზონ ხარისხიანი და მრავალფეროვანი ლიტერატურა ევროპაში და მის ფარგლებს გარეთ . გულწრფელად ვულოცავ ამ წლის გამარჯვებულებს.“
ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია აჯილდოებს და აღიარებს ლიტერატურული ნიჭით დაჯილდოებულ ახალბედა ავტორებს, ხაზს უსვამს თანამედროვე ევროპული ლიტერატურის სიმდიდრეს და, იმავდროულად, ყურადღებას ამახვილებს კონტინენტის უნიკალურ კულტურულ და ლინგვისტურ მემკვიდრეობაზე. ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის არსებობის 10-წლიანი ისტორიის განმავლობაში დაჯილდოვდა 108 ავტორი 4 ქვეყნიდან. შარშან ევროკავშირის ლიტერატურულმა პრემიამ 10 წლის იუბილე ნოველების კონკურსით, „ევროპული ამბებით“, აღნიშნა. კონკურსში მონაწილეობა შეეძლო წინა წლების ყველა ლაურეატს. თავისი ისტორიის ამ ახალი ციკლის საწყის ეტაპზე, პრემიამ პირველად დაასახელა ლაურეატები საქართველოდან და უკრაინიდან.
ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია ტარდება ევროპისა და საერთაშორისო წიგნის გამავრცელებელთა ფედერაციის (EIBF), ასევე, ევროპის მწერალთა საბჭოს (EWC) და ევროპელ გამომცემელთა ფედერაციისაგან (FEP) შემდგარი კონსორციუმის ორგანიზებითა და ევროკომისიის მხარდაჭერით. პრემია ფინანსდება შემოქმედებითი ევროპის მიერ და მონაწილეობა შესაძლებელია ყველა იმ ქვეყნისათვის, რომლებიც მონაწილეობენ კულტურული და შემოქმედებითი სექტორებისათვის ევროკავშირის დაფინანსების ამავე, 2014-2020 წლების პროგრამაში.
ყოველ საკონკურსო წელს თითოეულ მონაწილე ქვეყანაში კომპლექტდება ეროვნული ჟიური ლიტერატურის, საგამომცემლო და წიგნის გავრცელების სფეროს ექსპერტებით. 3-დან 5-მდე ავტორის შერჩევის შემდგომ, თითოეული ეროვნული ჟიური ირჩევს ლაურეატს. გამარჯვებულები ჯილდოვდებიან ფულადი პრიზით, იზრდება მათი ცნობადობა საზღვრებს გარეთ და საერთაშორისო მასშტაბით, რაც იწყება ბრიუსელში დაჯილდოების ცერემონიით და გრძელდება ევროპის მთავარ წიგნის ბაზრობებსა და სხვა ღონისძიებებში ჩართულობით.
ბატონი ჟან ლუკ ტრეუტენერი, ევროპისა და საერთაშორისო წიგნის გამავრცელებელთა ფედერაციის თანაპრეზიდენტი აღნიშნავს, რომ „ევროპისა და საერთაშორისო წიგნის გამავრცელებელთა ფედერაციისათვის დიდი პატივია მიულოცოს წელს, კიდევ ერთხელ, თოთხმეტ ბრწყინვალე ახალბედა ავტორს, რომელთა საქმიანობა ჩვენი ევროპული კულტურის მრავალფეროვნებასა და სიმდიდრეს ქმნის. ჩვენ მათ ნათელ მომავალს ვუსურვებთ და ვიმედოვნებთ, რომ ამ ავტორების მრავალ წიგნს ვიხილავთ წიგნის მაღაზიების თაროებზე მთელი ევროპის მასშტაბით. ნამდვილად, ამ თოთხმეტი ლიტერატურული ნაწარმოების მომავალი საზღვრების გადაკვეთაა, რაც საშუალებას მოგვცემს, უკეთ გავუგოთ ჩვენს მეზობლებს და ვეცადოთ, გავიზიაროთ მათი კულტურა.“
„ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის ლაურეატების ამ მეოთხე ციკლთან დაკავშირებით მინდა აღვნიშნო, რომ ჩემთვის შთამბეჭდავი იყო განსაკუთრებულმა ინტერესი, რომელიც პრემიამ არჩეულ ქვეყანათაგან თითოეულში გამოიწვია. მსურს, მადლობა გადავუხადო ყველას, ვინც წვლილი შეიტანა ჟიურის ორგანიზებაში. აღფრთოვანებული ვარ, რომ ამდენი ქალი მოხვდა ლაურეატების სიაში, რაც ცხადყოფს მათ გადამწყვეტ როლს ლიტერატურულ ასპარეზზე. მოუთმენლად ველი მათთან შეხვედრას დაჯილდოების ცერემონიაზე 2 ოქტომბერს, ბრიუსელში.“ - განაცხადა ბატონმა რუდი ვანშოონბეეკმა, ევროპის გამომცემელთა ფედერაციის პრეზიდენტმა.
ბატონმა გუნარ არედლიუსმა, ევროპის მწერალთა საბჭოს პრეზიდენტმა დასძინა, რომ „ევროპის მწერალთა საბჭო მიესალმება და ულოცავს თითოეულ ავტორს გამარჯვებას ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის ახალი ციკლის ამ პირველ გამოშვებაში (2019-2021). ყველა ავტორს ვუსურვებთ, რომ უფრო ფართო საზოგადოებამ გაიცნოს იმ არაჩვეულებრივი მოთხრობებით, რომლებიც დაჯილდოვდა, ასევე, თარგმანებით როგორც მრავალენოვან ევროპაში, ასე მთელ მსოფლიოში.“
დაჯილდოების ცერემონია, ყველა გამარჯვებული ავტორის მონაწილეობით, გაიმართება 2019 წლის 2 ოქტომბერს, ბოზარში, ბრიუსელში.

We are pleased to announce the fourteen laureates of the 2019 European Union Prize for Literature:
The names of the laureates were officially revealed by the Romanian Minister of Culture and National Identity, Mr Valer-Daniel Breaz and Mr Tibor Navracsics, Commissioner for Education, Culture, Youth and Sport on 22 May 2019 at the Permanent Representation of Romania to the European Union in Brussels.
The European Union Prize for Literature’s objectives are fully in line with those of the Romanian Presidency of the Council of the European Union, namely to protect and promote the EU’s rich cultural and linguistic diversity, to foster common European values and to boost the competiveness of our cultural and creative sectors. European literature is a fundamental part of our cultural identities and, through translation, it contributes to creating a shared cultural space. I am glad that the family of winners has been enriched today with more authors to be translated, enabling cross-border circulation of quality works, in the interest of European citizens, said Mr Valer-Daniel Breaz, Romanian Minister for Culture and National Identity.
Mr Tibor Navracsics, Commissioner for Education, Youth, Culture and Sport stated, The European Union Prize for Literature is a reflection of the creativity and the diversity of European literature and a recognition of the importance of the European book sector. Through the Prize and the Creative Europe programme, the European Commission helps authors, publishers, translators and booksellers bring quality and variety to readers in Europe and beyond. I extend my warmest congratulations to all this year's prize winners.
The European Union Prize for Literature (EUPL) is an award which recognises outstanding new and emerging literary talents across Europe, and highlights the wealth of contemporary European literature, while drawing attention to the continent’s unique cultural and linguistic heritage. So far, the EUPL has rewarded 108 authors 41 country during a decade of its existence. Last year, the EUPL celebrated its 10th Anniversary with the ‘European stories’ short story contest open for all previous laureates. Entering its new cycle, the Prize is introducing its first ever laureates Georgia and Ukraine.
The EUPL is organised by a Consortium comprising the European and International Booksellers Federation (EIBF), the European Writers' Council (EWC) and the Federation of European Publishers (FEP), with the support of the European Commission. As funded by the Creative Europe, it is accessible to all countries participating in this EU funding programme for the cultural and creative sectors for 2014-2020.
National juries, consisting of experts in fields of literature, publishing and bookselling, are set up in each country participating in the EUPL in the respective year. After shortlisting 3 to 5 authors, the national Juries choose their laureates who receive a financial prize but also benefit increased international visibility and cross-border promotion, starting with the Awards ceremony in Brussels and continuing at major book fairs in Europe and beyond.
Mr Jean-Luc Treutenaere, co-President of the European and International Booksellers Federation, said, It is a pleasure for the European and International Booksellers Federation to congratulate, this year again, fourteen brilliant and emerging talents whose works represent the diversity and the richness of our European culture. We wish them a very bright career and we hope to see many of their books on the shelves of bookshops all over Europe. Indeed, the future of these fourteen literary works is to cross borders while enabling us to understand our neighbours and open our minds to their own culture.”
For this fourth cycle of EUPL laureates, I have been impressed by the high interest raised by the Prize in each of the ed countries and wish to thank all those who have helped organise juries. I am delighted that so many women have made it as laureates which demonstrates how crucial they are in the literary scene. I look very much forward meeting all of them when we organise the event on 2nd October in Brussels, stated by Mr Rudy Vanschoonbeek, President of the Federation of European Publishers.
Mr Gunnar Ardelius, president of the European Writers’ Council continued, The European Writers’ Council welcomes and congratulates each one of the
authors in this first edition of the new EUPL cycle (2019-2021). We wish
that all winners reach larger audiences through the quality stories awarded, and their
translations in a multilingual Europe and the world.
The Awards Ceremony, in the presence of all winning authors, will be held on 2 October 2019 in Bozar, Brussels.