მწერალთა სახლი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის სამინისტროსთან ერთად აცხადებს ლიტერატურულ პრემია „ლიტერას“ კონკურსს 6 ნომინაციაში:
- წლის საუკეთესო წიგნის დიზაინი
ლიტერატურული პრემიის საკონკურსოდ განიხილება 2018 წელს ქართულ ენაზე წიგნად გამოცემული ორიგინალური ლიტერატურული ნაწარმოები; პრემიაზე წარდგენილი წიგნი უნდა იყოს წიგნის პირველი გამოცემა; წიგნის კონკურსზე წარდგენა შესაძლებელია მხოლოდ გამომცემლის მიერ; თითოეულ ნომინაციაში საკონკურსოდ წარმოდგენილი წიგნების რაოდენობა შეზღუდული არაა; კონკურსის შედეგებს აფასებს მწერალთა სახლის მიერ შერჩეული კონფიდენციალური ჟიური, რომელიც 5 წევრისგან შედგება; გამარჯვებულის გამოვლენა მოხდება ფარული კენჭისყრით. ჟიური იტოვებს უფლებას გამონაკლისის სახით ერთჯერადად დაუშვას პრემიის გაყოფა ერთ ან ორ ნომინაციაში. ამ შემთხვევაში საპრიზო თანხაც გაიყოფა ორად.
განაცხადის შემოტანის ბოლო ვადაა 2019 წლის 29 მარტი.
კონკურსანტების მოკლე ნუსხას ჟიური ივნისის დასაწყისში წარადგენს. გამარჯვებულების გამოვლენა მოხდება 25/27ივნისს.
- განაცხადი საკონტაქტო ინფორმაციის მითითებით, მწერალთა სახლის დირექტორის ნატალია ლომოურის სახელზე; განაცხადის ფორმა იხ. დანართი 1.

Writers' House, together with Ministry of Culture and Sport of Georgia announces the contest for Litera Award in 6 nominations:
- Best Prose collections of the year
- Best book cover degins of the year
The winner of each nomination will receive monetary prize of Gel 5 000.
Original literary works published as books in Georgian in 2018 are eligible for contest; The book for contest must be the first edition. ONly the publisher can present a book for contest. The number of presented books for each nomination is not limited. A special 5 member jury ed by Writers' House assesses the contest results. The winner will be revealed through secret ballot. The jury reserves the right to split the award in one or two nominations as an exception, in this case the monetary prize will also be divided.
The deadline for submissions is March 29th, 2019.
The jury will present the shortlist of contestants in the beginning of June. The winners will be announced on June25/27
- Application including contact information addressed to Natali Lomouri, the director of Wrietrs' House. You can see the application form in link.