მწერალთა სახლი წელს მეორედ აცხადებს კონკურსს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის საბავშვო და საყმაწვილო ლიტერატურული პრემიის მოსაპოვებლად. პრემია გადაეცემა საბავშვო მწერლებს, ილუსტრატორებს და საბავშვო პროექტის ავტორებს.
საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და მწერალთა სახლის ერთობლივი პრემია მიზნად ისახავს საბავშვო სალიტერატურო პროცესების განვითარებას, თანამედროვე საბავშვო ავტორების მოტივირებასა და წახალისებას. კონკურსი ხელს შეუწყობს ახალი საბავშვო ლიტერატურული ნაწარმოებების შექმნას, ასევე, მომავალი თაობის წიგნიერების ამაღლებას.
ნომინაციაზე საბავშვო დრამატურგია ნაწარმოებების წარდგენა მოხდება განსხვავებული წესით: ვინაიდან ქართულ საბავშვო პერიოდიკაში თითქმის არ იბეჭდება საბავშვო პიესები და არც წიგნად გამოიცემა, ამიტომ ავტორებს მიეცემათ შესაძლებლობა, პიესები წარმოადგინონ ელექტრონული სახით.
6) საუკეთესო ნათარგმნი საბავშვო/საყმაწვილო წიგნი (გაიცემა ერთი პრემია)
8) საბავშვო ლიტერატურაში გაწეული ღვაწლისთვის (გაიცემა ერთი პრემია).
საკონკურსო მასალები მიიღება მწერალთა სახლში (მაჩაბლის ქ. 13. ტ. 297 41 01; 297 41 02) 1 ივნისიდან 10 სექტემბრამდე და მათ 5 კაცისგან შემდგარი კონფიდენციალური ჟიური შეაფასებს.
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის საბავშვო და საყმაწვილო ლიტერატურულ პრემიაზე განიხილება 2017 წელს წიგნად/ელექტრონულ წიგნად გამოცემული საბავშვო და საყმაწვილო ნაწარმოები (გარდა ნომინაციებისა „დრამატურგია“ და „საბავშვო ინოვაციური პროექტი);
წიგნის კონკურსზე წარდგენა და შესაბამისი ელექტრონული განაცხადის შევსება შესაძლებელია მხოლოდ გამომცემლის მიერ (გარდა ნომინაციებისა „დრამატურგია“ და „საბავშვო ინოვაციური პროექტი”);
გთხოვთ, წარმოადგინოთ წიგნის სამი ეგზემპლარი.
დრამატურგიის ნომინაციაში ავტორებმა პიესები ელექტრონული სახით უნდა გადმოაგზავნონ ელფოსტაზე info@writershouse.ge (PDF ფაილი). თითოეულ ავტორს უფლება აქვს გამოგზავნოს ერთი პიესა.
„საბავშვო საყმაწვილო ინოვაციური პროექტის“ კონკურსში პროექტის ავტორებმა ელფოსტაზე, info@writershouse.ge, უნდა გამოგზავნონ პროექტის აღწერილობა და ვებგვერდის მისამართი.
ჟიურის წევრები შეფასებისას ითვალისწინებენ წიგნების შესაბამისობას კონკურსის პირობებთან. ჟიური იტოვებს უფლებას გამონაკლისის სახით ერთჯერადად დაუშვას პრემიის გაყოფა ერთ ან ორ ნომინაციაში. ამ შემთხვევაში საპრიზო თანხაც გაიყოფა ორად.

Writers’ House announces competition to receive Iakob Gogebasvhili Children’s’ and Youth Literary Award for the second time. The award is given to children's writers, illustrators and authors of children's projects.
The joint award by The Ministry of Culture and Sport of Georgia and Writers’ House aims to develop children's literary processes, and to motivate and encourage contemporary children's authors. Establishment of this contest will promote creation of new children's literary works and will help to raise the literacy level of future generation.
The works for this nomination - best children's drama will be presented according to different rule: since there are almost no children’s plays printed or issued as books in Georgian children’s periodical, the authors will have the opportunity to present the plays electronically.
The nomination will review a debutant authors’ book of different genres (prose, poetry, drama, painting).
The nomination will review foreign language books of different genres translated in Georgian (prose, poetry, drama).
There is a 2000 Gel prize for each nomination, and 3000 Gel for the nomination – contribution to children’s literature. Prize for contribution to children's literature is Gel 3000.
Materials for contest will be received at Writers’ House (13 Machabeli St. Tel: 297 41 01; 297 41 02) June 1st till September 10th. The materials will be evaluated by a five-member confidential jury.
Children’s/youth works published as books/electronic books in 2017 will be reviewed for the award (except nominations drama and children’s innovative project).
Only the publisher can present a book for contest and fill out the application (except nominations drama and children’s innovative project).
For nomination in children’s drama, the authors must send their plays electronically to the following email address: info@writershouse.ge (PDF file.). each author must send one play.
A five-member confidential jury will be assessing the contest books. During evaluation the jury members will look at the relevance of books to the terms of contest. The jury retains the right to split the award in one or two nominations as an exception. In this case the monetary award will also be divided.