მთარგმნელობითი ლიტერატურული პრემია „ლიტერა მთარგმნელებისთვის“ გამარჯვებულები ცნობილია. პირველი მთარგმნელობითი კონკურსის გამარჯვებულები ხუთ კაციანმა ჟიურიმ გამოავლინა, რომლის წევრებიც იყვნენ: ლევან ბერძენიშვილი, მანანა მათიაშვილი, მანანა ღარიბაშვილი, დავით კაკაბაძე და თამარ სუხიშვილი.
92 საკონკურსო განაცხადიდან მოკლე სიაში 18 მთარგმნელი მოხვდა, „ლიტერა მთარგმნელებისთვის“ პირველი ლაურეატები კი გახდნენ:
სალომე ბენიძე, რუპი კაურის წიგნისთვის „რძე და თაფლი“, გამომცემლობა „პალიტრა-L“;
ლალი უნაფქოშვილი, ჟულიენ გრაკის წიგნისთვის „ქალაქის ფორმა“, გამომცემლობა „აგორა“;
ზაზა ჭილაძე, უილიამ ფოლკნერის წიგნისთვის „დაუმარცხებლები“, გამომცემლობა „არტანუჯი“;
დავით წერედიანის სახელობის პრემია მთარგმნელობით საქმიანობაში შეტანილი წვლილისთვის გადაეცა ელზა ახვლედიანს.
მთარგმნელობითი კონკურსი „ლიტერა მთარგმნელებისთვის“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერითა და მწერალთა სახლის ინიციატივით 2020 წელს დაარსდა და წელს პირველად გაიცა. პრემიის მიზანია მთარგმნელობითი საქმიანობის ხელშეწყობა და სტიმულირება.

The winners of Literary Award “Litera for Translators” are known. The winners of the first translation contest were announced by a five-member jury, whose members were: Levan Berdzenishvili, Manana Matiashvili, Manana Gharibashvili, Davit Kakabadze and Tamar Sukhishvili.
Out of 92 entries, 18 translators were shortlisted, and the first laureates of “Litera for Translators” are:
• Best young translator
Salome Benidze, Rupi Kauri, "Milk and Honey"; Palitra-L Publishing;
• Best Translation of humanitarian-scientific and popular-scientific literature
Lali Unapkoshvili, Julien Grack, "The Shape of a City"; Agora Publishing;
• Best prose translation
Zaza Chiladze, William Faulkner, "The Unvanquished", Artanuji Publishing;
Elza Akhvlediani was awarded the Davit Tserediani Award for contribution to the field of translation.
The translation contest "Litera for Translators" was established in 2020 with the financial support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia and the initiative of the Writers' House and was held for the first time this year. The purpose of the award is to promote and stimulate translation activities.